| EUeStEEu a întrebat:

Daca pe data de 01.07 îmi expira contractul de munca pe perioada determinata si pica sâmbătă, iar eu nu mai vreau prelungire, iar cu o zi înainte (vineri) nu vin la munca, ce se întâmplă? Trebuie să anunț ca mai doresc sau nu prelungire?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca expira sambata si tu nu mergi vineri o sa ai o zi absenta nemotivata si nu o sa-ti fie platita ziua respectiva.
Daca vrei sa continui ar trebui sa mergi la angajator si sa-i spui, sigur ca trebuie sa fie si el de acord cu continuarea.
De asemenea trebuie sa faci si lichidarea, respectiv sa predai, daca este cazul, unelte, calculator, etc.

| EUeStEEu explică (pentru Ioandelasal):

Ideea este ca nu mai vreau sa fac prelungirea de contract, trebuie sa mai anunț?

| Ioandelasal a răspuns (pentru EUeStEEu):

Asa ar fi bine, totdeauna este bine sa lasi loc de "buna ziua".