| AvalohAlyn a întrebat:

Dupa ce termin liceul, el nu conteaza care e, dau la facultate de Istorie, o absolvesc si pot sa ajung profesor? ce mai este necesar ca sa ajung profesor?

Răspuns Câştigător
| Ruxy a răspuns:

Daca in timpul facultatii faci si modulul pedagogic nu e suficient. Cei cu sistemul bologna trebuie neaparat sa faca si masterul pentru a ajunge profesori. Altfel, nu li se recunosc cei 3 ani de facultate.
Dupa toate astea... urmeaza examenul de titularizare. Deci, cam 5 ani sunt necesari pentru a ajunge profesor (in conditiile in care treci cu bine peste toate examenele)
Bafta!

6 răspunsuri:
| MisterKat a răspuns:

Trebuie sa faci curs de pedagogie si apoi sa dai licenta. Dupa aceea trebuie sa dai un examen de titularizare.

Mult Succes!

O seara faina!

Daniel.

| alexdop21 a răspuns:

Salut, cum ti-au spus si useri de mai sus, pedagogie alea alea... Dar tu esti convins/a ca asta vrei? De dimineata pana seara cu niste muciosi care nu au chef de ora ta, un salariu mizer, un mod de lucru stresant, si sa nu te recunoasca decat rudele ca esti o persoana foarte importanta in societate? Eu unu zic ca daca ai capacitatea de a te face profesor poti opta pentru mai multe domenii nu doar pentru sistemul scolar

| thehope a răspuns:

Daca faci modulul( psiho-pedagogic din timpul facultatii poti deveni profesor... daca nu, trebuie sa platesti apoi pentru el, prin urmare sa il faci, chiar daca e optionalwinking (asta daca iti doresti sa devii profesor.)

| denisa_2911 a răspuns:

Sa invetihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Să faci și modulul de pedagogie din timpul facultății și un master pentru a putea ocupa și o funcție de conducere.
Multă baftă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca cumva absolvesti liceul, precis nu absolvesti si facultatea si nici stofa de profesor nu ai. Profesorii trebuie sa fie mai destepti decat elevii.