| Mynameiz a întrebat:

E mai usor sa sudezi cu electrod sau cu sarma?

Răspuns Câştigător
| CsGO16 a răspuns:

Depinde daca ii fieru cand sudezi.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca te referi la sudura electrica si sudura autogena. Ambele sunt dificile cand nu le stii. Dar se invata destul de usor.

| cristi202 a răspuns:

Cu electrod e mai greu, pentru ca arta sudurii statea in a mentine zgura topita in spatele metalului topit. Mergeai cu electrodul pe cele doua muchii, si mereu trebuia sa fii atent sa nu o ia zgura inaintea metalului topit. De o facea, aveai "bule" in metal, gauri care faceau ca rezistenta sudurii sa fie scazuta. Plus ca, dupa sudare, trebuia sa te chinui sa bati zgura, Iar daca vroiai sa revii cu un alt strat de sudura, sau sa continui ce ai inceput, nu trebuia sa ai pic de zgura, din acelasi motiv.
La metodele noi, zgura nu mai apare, si atunci tot chinul cu ea e depasit, deci sudura se face mai usor. Si mai frumos.

| danutzu96 a răspuns:

Sudura de ce tip?