| GeorgeMihai a întrebat:

E normal sa ma doara umerii de la exercitiile cu aruncarea mingii medicinale de 4 kg?

Răspuns Câştigător
| Kogaion a răspuns:

Eu am un coleg care facea sala si skandenberg fara sa se prea incalzeasca si acum a facut lichid in umeri si face ozonoterapie, asa ca iti recomand sa nu te mai arunci inainte cand vezi o minge medicinala, ci sa faci o incalzire inainte.

4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Daca nu te-ai incalzit corespunzator inainte sau nu prea ai antrenament sau arunci cu o tehnica gresita e perfect normal sa te doara umerii. O sa-ti treaca...

| GeorgeMihai explică (pentru CuriousStuff):

1.Nu ma incalzesc deloc, doar incerc sa o arunc macar la limita de 7 metrii;
2.antrenament nu prea am, pot spune deloc, pentru ca e prima data cand am de a face cu asa ceva;
3. tehnica gresita nu cred pentru ca folosesc acea tehnica pe care o au pentru admitere la aruncarea mingii medicinale de 4 kg.

| CuriousStuff a răspuns (pentru GeorgeMihai):

Fa o mica inlzire prima data, macar la partea superioara a corpului (membre superioare) inainte de orice fel de aruncare pentru a micsora riscul de accidente. Daca te fortezi si nu esti incalzit s-ar putea sa-ti te accidentezi si la admitere sa nu mai fi in satare nici macar sa ridici mingea aia medicinala, nicidecum sa o mai si arunci.

Pentur incalzire e suficient sa faci 5 minute de rotiri de brate in toate directiile, arcuiri de brate, si sa treci putin si la bazin cu rotari de bazin, cateva aplecari. 5-10 minute de astfel de exercitii sunt suficiente pentru aruncarea mingii medicinale.

| GeorgeMihai explică (pentru CuriousStuff):

Am inteles.Imi sunteti de mare ajutor.Va multumesc.O sa iau aceste sfaturi cat mai in serios.Paste fericit alaturi de cei dragi!