| Mihai651 a întrebat:

E posibil ca gravitatia sa se schimbe? adica sa plutim pe sus? daca s-ar itnampla asta omul mai poate supravietui?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pe pamant nu e posibil asa ceva

Bula
| Bula a răspuns:

Inca nu se cunoaste bine functionarea fortei gravitationale (asa cum se cunoaste magnetismul), doar ca este in legatura cu masa corpurilor care se atrag.

In statiile spatiale nu este gravitatie, este imponderabilitate. Astronautii care traiesc timp indelungat pe aceste statii se obisnuiesc si supravietuiesc luni de zile, poate ar putea ramane si definitiv.

La fel, si restul omenirii s-ar putea obisnui. Problema mare nu ar fi cum sa te deplasezi, ci cum sa te OPRESTI din deplasare.

| Vvistula a răspuns:

Nu se poate deoarece asta ar insemna sa dispara miezul planetei care produce gravitatia. Daca nu ar mai fi gravitatie omul nu ar putea supravietui pentru ca nu este adaptat la un mediu fara gravitatie, daca acest lucru s-ar produce trepatat in mii de ani probabil ca, corpurile noastre s-ar adapata si am putea supravietui dar in cazul unei schimbari bruste a gravitatiei nu am putea.