| RobertG101 a întrebat:

Este adevarat ca statul german te ajuta cu bani daca faci un curs de instruire profesionala?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Daca faci un curs de specializare, adica mai pe germana un Ausbildung, da, asa este, atat timp cat dureaza scoala, ei te platesc in fiecare luna. Mai multe detalii pe site-ul lor https://www.ausbildung.de/ iti poti traduce pagina cu google chrome. Iti poti gasi o specializare si vei vedea cu cat te platesc. Oricum cu cat iei nu vei putea supravietui, trebuie sa ai in timpul studiilor si un loc de munca.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daa in Germania umblă cîinii cu covrigi in coadă, abia te asteaptă ăia pe tine sa te inststruiasca gratis, si ce ai mai vrea, vilă si masină nu vrei? Mergi la ambasada germaniei in Romania si intreabă acolo ei stiu cel mai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| TimSem a răspuns:

Statul german te sprijină dacă ești acolo și vrei să faci cursul de limbă, adică îți plătesc jumătate din costul cursurilor. De asemenea, oferă și ceva pentru cursuri de instruire profesionala, dar nu stiu detalii mai multe acum.