| Mara6392 a întrebat:

Este adevărat că unele persoane, din cauza unui eveniment traumatic din viata lor, rezultă la mâncare? Dacă da, de ce?

7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca asociaza mancarea cu o stare de bine si comfort, si ca sa prelungească sentimele mananca mult si des.

| Hyperion7 a răspuns:

Se îndreptă către mâncare pentru a-și diminua suferința, mâncarea generând un sentiment de confort sau plăcere și automat li se mai diminuează suferința, însă asta le afectează întregul organism, din păcate sad

Răspuns utilizator avertizat
| MarianWLF a răspuns:

Da, este vorba de dopamina(hormonul fericirii) care il simt in momentul acela, unii in mancare, altii in droguri/alcool, etc, fiecare in felul lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii mananca mai mult ( practic se refugiaza in viciul mancarii ) pe cand unii isi pierd pofta de mancare de tot datorita unui eveniment traumatic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Se numește mâncat pe fond emoțional. Pentru că trebuie cumva sa umple acel gol lipsa din sufletul lor și se refugiază în mâncare.

| 4evergentleman a răspuns:

Fiindcă se numește refugiu pe baza unei traume nevindecate