| AndreiApostol1334233 a întrebat:

Este bun acest antrenament?
LUNI-biceps spate
MARȚI-piept triceps umeri
MIERCURI-picioare
JOI-biceps spate
VINERI-piept triceps umeri
SAMBATA-pauza
DUMINICA-pauza

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Antrenamentul poate fi structurat în funcție de preferințele și obiectivele fiecărei persoane. Există două abordări principale în ceea ce privește organizarea antrenamentului muscular: antrenamentul full body (întreg corpul) și antrenamentul împărțit pe categorii de mușchi (split).
Antrenament full body: Această metodă implică antrenarea întregului corp într-o singură sesiune de antrenament. În această abordare, fiecare grupă musculară principală este vizată într-o anumită măsură într-o singură sesiune. Sesiunile de antrenament full body sunt de obicei realizate de 2-3 ori pe săptămână, oferind suficient timp de recuperare între antrenamente. Această metodă este benefică în special pentru începători și persoanele care au un program de antrenament mai restrâns sau timp limitat la dispoziție.
Antrenamentul împărțit pe categorii de mușchi (split): Această abordare implică antrenarea grupelor musculare pe categorii, pe parcursul mai multor sesiuni de antrenament. De exemplu, puteți avea o zi pentru antrenarea membrelor superioare (brațe, umeri, piept), o zi pentru antrenarea membrelor inferioare (picioare, fese) și o zi pentru antrenarea mușchilor spatelui și ai abdomenului. Acest tip de antrenament permite o mai mare concentrare și volum de lucru pe fiecare grupă musculară în parte. Spliturile pot fi organizate în mai multe moduri, în funcție de preferințe și de nevoile individuale.
Ambele abordări au avantaje și dezavantaje. Antrenamentul full body permite o mai mare frecvență de antrenament pentru fiecare grupă musculară, ceea ce poate fi benefic pentru începători sau pentru persoanele care doresc să-și dezvolte o bază solidă de forță și rezistență în întregul corp. Pe de altă parte, antrenamentul împărțit pe categorii de mușchi permite o mai mare focalizare și intensitate asupra fiecărei grupă musculară în parte, ceea ce poate fi benefic pentru persoanele avansate și pentru dezvoltarea musculară mai specifică.
Este important să adaptezi structura antrenamentului în funcție de obiectivele personale, nivelul de fitness și disponibilitatea de timp. De asemenea, este recomandat să soliciți sfatul unui antrenor sau specialist în fitness pentru a te ajuta să stabilești cel mai potrivit plan de antrenament în funcție de nevoile tale.

| sierra1 a răspuns:

Excelent, doar să te ții de el!