| Alecz_Alexandru_1992 a întrebat:

E bun acest program de antrenament pe 1 saptamana?
Luni : Piept + biceps
Marti : Spate + triceps
Miercuri : Picioare + umeri
Joi : pauza
Vineri : Piept + Biceps
Sambata : Spate + triceps
Duminica : Picioare + umeri

Abdomenul il voi antrena acasa de 2 ori pe saptamana!

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este bine să îți antrenezi toate grupele de mușchi la fiecare ședință când mergi la sală!
Faci grupe de mușchi cu număr relaivv de exerciții ca să te încadrezi în 2 ore de antrenament. Mergi pe o construcție atletică, nu de halterofist, mai cu seamă că ai spus că ai 180.
Pa, pa.

| Cosmin86 a răspuns:

Ala e program?

1. luni piept si marti triceps, fara macar 1 zi pauza intre ele? ( la fel, intre biceps si spate, 1 zi pauza )
2. tot corpul de 2 ori pe saptamana?

Daca luni antrenezi pieptul cum trebuie, vineri abia iti trece febra, exclus sa-l lucrezi asa rapid din nou. Eu chiar recomand mai multe zile, gen piept o data la 10 zile, daca tu chiar vrei progrese.

Cu programul tau mai bine te apuci de sah

| Alecz_Alexandru_1992 explică (pentru Cosmin86):

Un exemplu de program pentru o saptamana cu pauza si toate cele

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alecz_Alexandru_1992):

Cele mai bune programe ale mele :

1. pentru 4 zile :
luni -> piept, biceps
marti -> picioare
miercuri -> pauza
joi -> spate
vineri -> umeri, triceps, abdomen

2. pentru 5 zile :

luni -> spate
marti -> piept
miercuri -> picioare
joi -> umeri, abdomen
vineri -> brate
sambata, dum -> pauza

Dar sunt multe programe, astea sunt doar 2 exemple. Merita incercat si spate-biceps la aceelasi antrenament ( cand faci spatele lucreaza si bicepsul, deci o sa-l lucrezi obosit, ceea ce o sa fie un soc nou pentru el ) + piept-triceps la aceelasi antr.

Sunt multe variante si o sa le incerci pe toate ( programul trebuie schimbat la 3-4 luni )

| kbxftw a răspuns:

Foarte prost programul.
În primul rând, nu ai timp de odihnă. În al doilea rând, lucrezi de mai multe ori pe săptămână aceleaşi grupe musculare, ceea ce e greşit.
În al treilea rând,ai pus picioarele cu umerii, CEA MAI PROASTĂ COMBINAŢIE posibilă.
În al patrulea rând, te antrenezi 6 zile pe săptămână?! 4 zile e mai mult decât suficient.
Recomand un program de 4 zile pe săptămână:
Luni: Piept, Biceps
Marţi: Picioare
Miercuri: Pauză
Joi: Umeri, Triceps
Vineri : SPate, Trapez
Sâmbătă şi Duminică Pauză.
Baftă!