| Green4Apple a întrebat:

Exista in jandarmerie gradul de sublocotenent in functie?

1 răspuns:
| mutzy211 a răspuns:

A. Subofiteri:
a) sergent major;
b) plutonier;
c) plutonier major;
d) plutonier adjutant;
e) plutonier ajutant sef.

B. Maistri militari:
a) maistru militar clasa a IV-a;
b) maistru militar clasa a III-a;
c) maistru militar clasa a II-a;
d) maistru militar clasa a I;
e) maistru militar principal.

C. Ofiteri:
a) ofiteri cu grade inferioare:
- sublocotenent, respectiv aspirant pentru cei din marina militara;
- locotenent;
- capitan;
b) ofiteri cu grade superioare:
- maior, respectiv locotenent-comandor pentru cei din aviatia si marina militara;
- locotenent-colonel, respectiv capitan-comandor pentru cei din aviatia si marina militara;
- colonel, respectiv comandor pentru cei din aviatia si marina militara;
c) generali si amirali:
- general de brigada, respectiv general de flotila aeriana pentru cei din aviatia militara si contraamiral pentru cei din marina militara;
- general de divizie, respectiv general de divizie aeriana pentru cei din aviatia militara si viceamiral pentru cei din marina militara;
- general de corp de armata, respectiv general-comandor pentru cei din aviatia militara si viceamiral-comandor pentru cei din marina militara;
- general de armata, respectiv general inspector pentru cei din aviatia militara si amiral pentru cei din marina militara.
In afara acestor grade, pentru merite militare exceptionale, in timp de razboi, Presedintele Romaniei poate acorda generalilor de armata gradul de maresal, care este cel mai inalt grad militar.