| matrix100 a întrebat:

Exista vreo institutie in Romania unde se poate face schimb de bancnote? Adica de exemplu sa dai 10 bancnote de 100 ron si sa iti dea 2 bancnote de 500 ron? Mentionez ca BNR nu are un asemenea serviciu, nici unele banci nu au voie sa faca astfel de schimburi. Doar anumite banci care au vreo casierita draguta poate face schimbul. Deci legal si cinstit se poate face undeva astfel de schimburi? Multumesc

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Serios? Eu am lucrat cativa ani buni in banci si bancile se feresc sa aiba bancnote de 500 lei. Este si legal sa ti le schimbe pe alea mici cu alea mari. Nu scrie nicaieri ca nu-i voie. Bancile nu prea au ce face cu bancnotele de 500 lei. Ele pun in bancomate bani de la 10 lei pana la 200 lei. Se feresc, de asemenea, si de monede.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La banca unde ai deschis contul.

| Catrice a răspuns:

La magazin dacă la banca nu le place de tinehee hee

| ReddY25 a răspuns:

La magazin bro

| Yuoia a răspuns:

Se poate face la orice Banca... daca au.
Bancnotele de 500 de lei sunt extrem de putine.
Ce vrei sa faci cu ele? Sa le dai la un magazin unde nu-ti pot da rest?

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimul151 a răspuns:

Poți schimba bani, cum e în cazul tău 10 bancnote × 100 lei, la orice bancă. Poți să o faci și la magazine, însă la magazine diferite. Pentru că unul nu îți va schimba o sumă atât de mare. Poți încerca și la supermarket-uri.
E legal să faci astfel de schimburi la bancă. Nu înțeleg de ce nu ar fi. Sau probabil nu doresc să îți schimbe, fiindcă bancnota de 500 lei a devenit mai rară decât celelalte.

Poți încerca și la alte bănci.