| AlexeyMan99 a întrebat:

Facultatea de Ştiinţe Politice, Administrative şi ale Comunicării. As dori sa imi explicati si mie (fara linkuri si proprozitii de doua randuri ca sincer chiar nu am chef) cu raspunsuri cat de serioase, plauzibile si pe inteles (fara limbaj de specialitate ca asa gasesc pe net) despre facultatea de administratie publica. Ma gandesc sa dau acolo dar nu am idee despre ce este ea si cu ce se mananca. Vreau cineva care a terminat facultatea asta sa imi explice si mie:

1. Vreau sa stiu cum si din ce se da admiterea, daca se da, cum intru, ce fac si mai ales, daca nu am fost la un liceu vocational unde nu am facut si nu am dat bacul din mate (ci din romana, istorie si filozofie) e vreo problema?

2. Daca am intrat, am vazut 3 domenii, stiind politice, ale comunicarii si administrative. Cum e, le fac pe toate trei sau imi aleg eu una? La fel vad la fiecare si niste sub puncte, specializarea si is mai multe specializari, cum e si cu aia?

3. Ce se invata pe acolo sa ma lamuresc, despre ce invat, ce materii si cel mai important, ce meserie pot sa am dupa? Si respectiva meserie cum e, ce trebuie sa fac si cum imi gasesc loc de munca, e meserie de bugetari macar? Eu ma gandeam ca ies ceva functionar public, ceea ce mi-ar convenii, insa DOAR ma gandeam. Vreau sfaturile voastre, funda!

2 răspunsuri:
| Itanul a răspuns:

Cum vrei sa dai acolo, daca nu stii "cu ce se mananca"? Orienteaza-te spre altceva, unde esti capabil(a).

| p1nk03 a răspuns:

Admiterea la Aceasta facultate diferă de la județ la județ... la noi este pe baza de dosar și un interviu (toată lumea îl trece). Eu nu te încurajez spre aceasta facultate dacă nu ai o cunoștința care sa te ajute ulterior cu jobul. Am multe cunoștințe care au terminat și s-au reprofilat in domenii ale sănătății sau educației trebuind sa facă alta facultate sau postliceala ulterior. O zi faina!