| gago a întrebat:

Funda

Buna TPU,nu stiu ce naiba are netu asta straight face sau rooter-ul,de fiecare data cand sting si aprind netul ca sa mi se schimbe ip-ul,nu merge, nu se schimba...tot asa ramane...

funda cine stie ce are!

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Probabil ai ip static! Nu poti sa-ti schimbi ip-ul asa dupa cum vrei tu!
Intreaba administratorul retelei din care faci parte ce tip de IP folosesti. Pentru adresa IP dinamica, adresa IP e acordata automat de catre un server DHCP, si eventual schimbata sau nu automat la un anumit interval de timp.
In general primesti o adresa noua la fiecare repornire a routerului, mai putin in cazul in care serverul leaga adresa ta IP de adresa MAC a adaptorului tau de retea.Deci inchide routerul (il scoti din priza) cateva minute si apoi il deschizi, vezi daca se schimba ip-ul. DHCP-ul alocă IP-uri pe o durată de 24 ore (asta e setarea implicită în mai toate implementările și din cîte am observat cam nimeni n-o schimbă), deci nu te astepta sa ti se aloce 100 ip-uri in 24 de ore.Ti se aloca un ip la fiecare 24 de ore. Daca nu se schimba intreaba providerul de internet care este cauza.

| gago explică (pentru neluL):

Da,acum cateva luni,am sunat la administratorul retelei si am cerut IP static, mai demult aveam IP dinamic si era ok, nu facea figuri...ok, am cerut si dupa a spus ca am IP static, ma uit, cand colo nu-i IP static...am vorbit cu ei le-am spus ca nu e IP static dar ei tot este, este, m-am enervat si le-am cerut inapoi IP-ul dinamic, acum cred ca am IP static laughing nu stiu, oare ce a avut atunci de nu s-a pus IP static?

| DustyFlash a răspuns:

Daca vrei sa iti schimbi ip-u restartezi calculatorul deoarece si eu am ip care se schimba de fiecare data cand intru pe el.