| FoarteTareFrate a întrebat:

FUNDA!
Ce este aceea "diafragma"? La un aparat foto (profesional), adica.

Răspuns Câştigător
| Rubyruyby a răspuns:

Diafragma controleaza cata lumina intra in aparat. Aceasta deschidere este situata in obiectiv si este controlata prin intermediul unui inel de pe obiectiv. Pentru a obtine o profunzime mica de camp, cum ar fi de dorit in cazul portretelor unde subiectul este separat de fundal, trebuie folosita o deschidere cat mai mare a diafragmei (valori f cat mai mici, f/1.8, f/2.8, f/4 etc). Invers, daca avem nevoie de o portiune cat mai mare dintr-o imagine sa fie clara, trebuie sa inchidem diafragma cat mai mult. Cat de mult, vom afla putin mai incolo... sper ca te-am ajutat. Funda?!?!

1 răspuns:
| Necrolisia a răspuns:

Diafragma controleaza cata lumina intra in aparat. Aceasta deschidere este situata in obiectiv si este controlata prin intermediul unui inel de pe obiectiv. Pentru a obtine o profunzime mica de camp, cum ar fi de dorit in cazul portretelor unde subiectul este separat de fundal, trebuie folosita o deschidere cat mai mare a diafragmei (valori f cat mai mici, f/1.8, f/2.8, f/4 etc). Invers, daca avem nevoie de o portiune cat mai mare dintr-o imagine sa fie clara, trebuie sa inchidem diafragma cat mai mult. Cat de mult, vom afla putin mai incolo.