| eXcisioN a întrebat:

|funda si VoT| Scuzati-ma... sunt cls 7-a si sunt aproape cel mai bun din clasa la romana, dar totusi nu am inteles un model. mi-l poate rezolva cineva sa-l studiez putin?!
Aratati ce fel de propozitii introduce elementul de relatie "cum" in urmatoarele exemple:
E de mirare cum o sa ia examenul.
Problema este cum o sa ia examenul.
Cunosc modul cum o sa ia examenul.
Stiu cum o sa ia examenul.
Ma gandeam cum o sa ia examenul.
Va pleca imediat, cum o sa ia examenul.
Asa a luat premiul 1, cum o sa ia examenul.
Va Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Babydoll_4700 a răspuns:

1.Subiectiva; 2.Predicativa; 3. Atributiva; 4.Completiva directa; 5.Completiva indirecta; 6.Circumstantiala de timp; 7. Circumstantiala de mod

2 răspunsuri:
| eXcisioN explică:

Multumesc.

| eXcisioN explică:

Multumesc mult. cred ca am inteles-o pe asta.