| NimeniCuActe a întrebat:

Gasesc in vreun magazin/pe vreun site acetat de sodiu? Am nevoie pentru "Hot Ice".

13 răspunsuri:
Shin
| Shin a răspuns:

Si eu vroiam sa fac odata, daca gasesti, spune-mi si mie te rog happy
Numai bine, Shin.

| covexrobu a răspuns:

Http://www.ingenlaboratory.ro/ro/index.htm mai am vazut ca astia ar avea de vanzare. Dar daca nu incearca si tu pe la o farmacie. Sau ceva magazine cu produse chimice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai gasit undeva acetata de sodiu atex_gheo@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acetat de sodiu formula chimica C2H3NaO2
Bicarbonat de sodiu NaHCO3
Obs o diferenta? cum poti sa zici ca sunt identice

| Yly a răspuns:

Poi draga la farmacie...(sau daca nu zi-mi sa fur din laboratoru de chimiedevil)

| maissner a răspuns:

Ok.stiu ca intrebarea e de foarte mult timp aici, dar daca te mai intereseaza am gasit o metoda cum sa faci singur acetat de sodiu.Cumperi bicarbonat de sodiu, il incalzesti la peste 65 grade C (http://ro.wikipedia.org/wiki/Bicarbonat_de_sodiu),iei carbonatul de sodiu format si il amesteci cu otet(acid acetic http://ro.wikipedia.org/wiki/Acetat) si gata ai acetatul de sodiu :)

| cezari a răspuns (pentru maissner):

Cum sa il incalzesc? pun praful direct sa il mai amesctec cu ceva?

| maissner a răspuns (pentru cezari):

Il pui intr-o lingura si lingura o pui deasupra focului (de la aragaz). Lingura o sa se incalzeasca la peste 65*C si o sa aiba loc o reactie. Apoi ce ai in lingura amesteci cu otet ( de preferat sa cauti si tu un otet cu concentratie mai mare) si apoi opti acetatul de sodiu. Eu nu am incercat, dar conform formulelor ar trebui sa mearga perfect. Sa imi spui si mie daca ti'a mers. O zi faina!

| cezari a răspuns (pentru maissner):

De unde sa stiu cate grade are lingura?

| cezari a răspuns (pentru cezari):

E bun otetul de casa? trebuie sa o intreb pe mama cat de concentrat este, si cum pot sa fac sa imi iasa mai mult, ca o lingura nu imi ajunge happy.

| maissner a răspuns (pentru cezari):

Habar nu am...eu nu am facut niciodata. eu am zis acolo conform formulelor chimice.pentru ca ce e acolo e o reactie chimica...

| maissner a răspuns (pentru cezari):

Ideea e ca otetul nu este acid acetic pur....este acid acetic diluat ( scrie pe el ca are nu stiu cat % concentratie...) ceea ce inseamna ca tie acolo ti'ar rezulta solutie de acetat de sodiu

| M.A.R.V a răspuns:

Acetatul de sodiu se cumpara de la alimentara dar nu se numeste asa el se numestebicarbonat de sodiu celalat nume este termen stintific.