| minnie20 a întrebat:

Hei! Cum imi dau seama la chimie care elemente sunt metale si care nu?
PS:Am tabelul periodic (stiu ceva dar nu sunt sigura) - cls a 7-a
Da fundita repede! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| deealove1 a răspuns:

In partea dreapta sunt nemetalele iar in stanga metalele. mAJORITATEA TABELELOR periodice au o linie care le desparte

8 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Vezi aici:

http://www.estiinta.ro/glossar/t/tabelul-periodic-al-elementelor.php

alea cu mov sunt metale si din grupa aia Hg(mercurul)e singurul metal lichid in conditii normale.Clik pe fiecare element pentru a afla mai multe despre el.

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

Metalele sunt cuprinse intre grupala a IIIB si a IIB sai 3-12

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

Scuze,probleme cu tastatura : "grupele" big grin "sau"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa culori, nu stiu cum ai tu cartea dar uita-te aici http://www.turnulsfatului.ro/data/2011-12-08/11945.jpg, cam asa ar trebui sa fie si in cartea ta, niste culori care sa le indice

| minnie20 explică (pentru anonim_4396):

Nu merge.Imi spune ca, pagina nu exista

| anonim_4396 a răspuns (pentru minnie20):

Http://www.turnulsfatului.ro/......ev-p-.html acum merge?

| Hieer a răspuns:

Salut.

Uita-te atent pe tabelul periodic si in dreapta o sa vezi o linie bolduita cu negru care separa elementele.

Pa, pa.

| IancAnghelus a răspuns:

Metalele sunt scrise cu culoare neagra sau verde, iar nemetalele cu culoare rosie.happy
sper ca te-am ajutatwinking