| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU am o problema, ar putea cineva sa- mi spuna cum se rezolva exercitiile cu puteri mari si cele cu baze si puteri diferite? De exemplu : 6 la puterea 2010 sau a la puterea n x b la puterea m? puppy dog eyes.

Răspuns Câştigător
| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Nu se rezolva greu dar depinde ce se cere la fiecare exercitiu. Uneori daca este 6 se descompune in 2*3 si puterea se distribuie si o sa ai 2 la puterea 2010 * 3 la puterea 2010 si cu ce mai descompui pe acolo dai factor comun. Esential este sa urmaresti ce doreste exercitiul.

3 răspunsuri:
| Mode a răspuns:

Problema ta se numese meditatie..Sau fi mai atenta la ora.

| Noone4u a răspuns (pentru Mode):

Le-am facut acum 2 ani, iar acum mi-le cere din nou, daca nu eram atenta la ora ridicam la puterea 2010 si nu imi aduceam aminte ca nu asa se facehappy

| aliutzza a răspuns:

La noi la scoala daca era puterea peste 10 le lasam asa