| Gr33N a întrebat:

Am o problema de matematica care suna astfel : Cum putem masura 6 L de apa la un parau avand la dispozitie un vas de 4 litri si unul de 9 litri.

Răspuns Câştigător
| ProfDeMate a răspuns:

Umplem vasul de 9 litri. Scoatem din el 2 ori cate 4 litri. Ne ramane in vas 1 litru pe care il trecem in vasul de 4 litri. Umplem din nou vasul de 9 litri si varsam 3 litri din el in vasul de 4 litri in care avem deja 1 litru de apa, deci in vasul de 9 litri ne raman 6 litri de apa.
Mult succes in rezolvarea altor probleme!

1 răspuns:
| AdycuThebest a răspuns:

Pai iei prima data cu vasul de 4 L si torni in cel de 9
apoi mai iei inca 2L cu vasul de 4L daca e gradat... daca nu iei cu vasul de 4L pui dupa oci jumatate de vas...si ai sa torni incel de 9

iar dupa aceea vei avea 6 L

sper sa te fi ajutat