| Ioana1029 a întrebat:

Cum putem masura 0, 5 litri de apa, daca avem la dispozitie pentru masurarea cantitatii de apa numai un vas de 1 litru si celalalt de 3 litri? Masuratoarea trebuie sa fie exacta. Avem la dispozitie cata apa vrem.

Răspuns Câştigător
| KovacsB a răspuns:

Simplu,se numara moleculele la cel de 1l si se imparte la 2. Numărul de molecule de apă într-un litru de apă lichidă, se poate utiliza densitatea de 1 gram /mililitru sau 1000 grame /litru pentru a efectua calculul. Masa atomică a apei este de 18 grame pe mol. Prin urmare, un litru de apă conține 1000 grame * (1 mol /18 grame) = 55, 56 moli de apă. Deoarece există 6, 022 * 10 ^ 23 molecule într-un mol, numărul moleculelor de apă într-un litru este (6, 022 * 10 ^ 23) * 55, 56 = 3, 345 * 10 ^ 25 molecule de apă.

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Dacă era cu vin în loc de apă, se rezolva repede.

| Simpatic a răspuns:

Eu vin cu vasul gradat de la mine de acasa, de un litru si de 3 litri dar cu gradatii ambele si astfel pot sa pun 500 ml in fiecare cu preciziewinking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sigur datele problemei sunt cu 0.5 litri?

| VoidEternal a răspuns:

Ești sigură că problema nu era cum sa masori 4 litri dacă ai un bidon de 3 și unul de 5?

| ioana748 a răspuns:

Jumătate din cel de un litru.

| Ioana1029 explică (pentru ioana748):

Nu ai voie sa aproximezi, si nu ai rigla pentru a masura exact unde se afla jumatatea.