| ApofissPapaya a întrebat:

Hei TPU, ma ajutati si pe mine la latina? laughing Daca imi puteti da raspunsurile la urmatoarele intrebari as fi recunoscatoare. big grin Ofer funda mare!
-Din ce familie de limbi face parte limba latina?
-Ce este romanizarea?
-Care sunt factorii romanizarii?
-Ce sunt limbile romanice? - exemple:
-Cate litere avea limba latina?
-Cum s-a completat si in ce perioada?
-Cum scriau romanii?
Urgent! big grin

Răspuns Câştigător
| 이벨 a răspuns:

1. Limba latina face parte din limbile clasice.
2. Romanizarea este procesul indelungat in timp prin care limba si cultura latina se impune unui teritoriu cucerit.
3?
4.Limbile romanice sunt acele limbi care provin din limba latina in urma romanizarii. (ex. romana, spaniola, italiana etc.)
5. 23 de litere
6. In Evul Mediu se adauga literele "j" si "u".
7. Romanii scriau cu litere mari si cuvintele legate intre ele.

Sper ca te-am ajutat happy