| aannoonnimaa74 a întrebat:

Hei TPU, vreau sa trimit un colet din Romania in america, respectiv in chicago. cum procedez? unde ma duc si cam cat ar costa? daca dau adesea coletul va ajunge la persoana acasă sau la posta? mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| RoyDupuis a răspuns:

Nu orice Oficiu Postal trimite colete international. Poti suna la orice Oficiu din orasul tau, ii intrebi care este/sunt oficiul pentru colete internationale, le ceri si numarul de telefon al oficiului (sau il gasesti pe internet), ii suni si spui ce doresti. Ei iti vor da toate detaliile: taxa USA, taxa/kg etc. Dar daca vrei sa stii cat te va costa, trebuie sa-i dai greutatea exacta a coletului (adica sa-l ai deja pregatit si cantarit). Atentie, din cate stiu eu, coletele care nu sunt trimise in UE, se verifica continutul lor la Posta. Sigilarea coletului o vei face la Oficiul Postal, dupa verificare.
Daca il trimiti prin Posta, coletul va trebui ridicat de la Posta (SUA).
Cred ca doar daca trimiti cu vreo firma de curierat, ii ajunge pachetul acasa.
Suna la aceste firme, si intreaba daca poti trimite un colet in America, tu fiind persoana fizica. La fel, daca ceri, iti vor da toate detaliile!

https://www.google.ro/......ps?/search

1 răspuns:
| Radu284 a răspuns:

De obicei, pachetul ajunge acasa, nu il ridici de la posta. Decat daca nu esti acasa atunci cand iti este livrat.