| darry99 a întrebat:

Hei, vreau sa imi cumpar niste obiecte de pe ebay, insa am nevoie de mai multe informatii. ma poate ajuta cineva a mai cumparat cineva de pe ebay? in cat timp ajung, cum se plateste, trebuie sa iti faci cont, in cat timp vine comanda?

Răspuns Câştigător
| vrelian a răspuns:

Eu cumpar mai mereu dupa ebay dar dupa ebay america.am auzit ca este si ebay europa dar nu e asa de serios.in cit timp iti vine ce comenzi? pai depinde de unde trebuie sa vina. unele vin din canada, altele din china si etc deci dureaza diferit.la ebay america aproape toti daca nu toti platesc si accepta plata doar prin paypall.adica e o banca prin care se fac tranzactiile.nimeni nu misca nimic, nimeni nu trage teapa nimanui ca nu are cum.pe ebay da iti trebuie sa iti faci cont.adicia ceva ca o adresa asta in cazul in care doar cumperi. dupa ce ai adresa pe eaby cind cumperi ceva te va duce la paypal si atunci avind aceiasi adresa trebuie doar sa pui o alta parola sa intri la paypal.cu pay pal trebuie sa ai card sa platesti.deci nu te joci.alte moduri de plata poti cred ca poti pune bani in contul paypal si de acolo iti va lua pentru plata.eu mereu platesc cu card, dar poti intreba daca poti pune bani la ei.chiar ei au si credit carduri, zic astia de la paypal ca miau trimis mie daca vreau.dar prima oara trebuie sa ai card. fara nu vad ce poti face.aaa da mai exista o posibilitate cu cec dar putini sint cei care acdepta asa ceva si mai ales din romania.deci cu cardul cumperi imediat.nu te speria ca dai cardul la paypal ca este banca cum am zis.deci tu nu platesti aluia de unde cumperi.tu faci comanda prin paypal care la rindul lor transmite catre acel vinzator doar adresa ta unde ai zis sa iti vina pachetu.plata o face paypal in numele tau.deci vinzatorul habar nu are cu ce ai platit sau cine esti tu. daca cumva sa zic vinzatorul vresa sa iti tgraga teapa tu imediat cind primesti pachetu scrii la paypal tot pe net ce s-a intamplat si in citeva ore ai banii inapoi.cei care vind trebuie sa dea acolo acces la banca lor catre paypal.si daca cineva misca lau si ars.iti dau un ex. odata am luat ceva si vinzatorul pe ebay scrie cum este marfa, adica o descrie. daca marfa nu este conform cu descrierea sa ars.eu cind am primit am vazut ca nu era cum el a scris.si in 2 ore paypal ia luat bani si mi ia pus pe card.nimeni nu discuta cu paypal.iar pe ebay america nu mai gasesti tepari.am comandat nu mai stiu cite chestii din china.aia sint cei mai corecti.da chinezii nu iti vine sa crezi cit de corecti sint.mai toti de pe ebay america vind multe chestii si nu vor pentru citiva dolari sa piarda accesul sau chiar sa ajunga la tribunal. dupa ei iti cer sa le dai rewiuri. odata l-am depunctat pe unu si ce sa mai rugat de mine sa revin asupra deciziei.a zis ca imi da banii inapoi ca imi trimite alta marfa doar sa nul depunctez.sa rugat de mine pina m-am plictisit eu si am zis ok omule cum fac.si mi-a zis unde sa intru si sa revinasupra deciziei mele.pt ca daca il puctezi lumea vede.el nu poate face nimic sa apara la el vai ce bun seler este.si lumea cind vede ca are procentaj slab nu mai cumpara.acum nu stiu nimic despre ebay europa.deci ce pot sa zic incearac vezi.cei mai multi dupa ebay america nu prea vor sa delivereze in europa.dar am vazut ca mai sint destui care vind oriunde.dar doar folosind paypal. sper sa te ajute cu ceva ce tiam zis.asta daca vfrei sa cumperi de pe eaby america.numai bine

| patriciatimeea a răspuns (pentru vrelian):

Buna! Am vazut raspunsul dumneavoasta in legatura cu site-ul ebay. Eu tocmai mi-am facut un cont pe ebay, mi-a venit o scrisoare acasa, dar nu am reusit sa imi creez contul. In legatura cu tranzactiile in afara tarii, sunt putin sceptica, si as avea o rugaminte mare. De 2 ani imi caut filmul " Little house on the prairie " in Romania, dar nu il gasesc, si v-as ruga, daca ati putea sa ma ajutati in legatura cu comandarea si primirea coletului din strainatate. As sugera urmatoarea solutie, deducand din raspunsul dv. ca sunteti o persoana cu axperienta pe acest site, si o persoana de incredere : eu va trimit banii in avans in contul dv., apoi dv comandati produsul si mi-l trimiteti prin posta romana, taxele de livrare fiind suportate de catre mine.
Daca ati putea sa ma ajutati in acest domeniu, v-as ramane datoare.
Va multumesc mult, si ma scuzati pentru excesivul curaj de a pune o astfel de intrebare.

p.s : Little house on the prairie - 9 seasons.

Astept raspunsul dumneavoastra. Stima!

3 răspunsuri:
| Lavinia4you a răspuns:

Buna Dary, mai multe informatii despre comenzile de pe ebay gasesti aici http://www.cumpar.net/cum-cumpar-de-pe-ebay/

| Maria_Anca_1996_456Q a răspuns:

Buna,ma puteti ajuta cu o comanda de pe ebay?