| Xlove64 a întrebat:

Heii
Daca cumperi de la farmacie o branula ( gri ) care se presupune ca ar fi sterila. daca o bag in spirt si o tin cateva minute, se sterilizeaza ca`lumea? adica 100 %?
Si de exemplu daca imi cumpar un pierce ( de buric ) de la un magazin de accesorii ( nu de argint sau aur ) si il bag in spirt, se sterilizeaza?
funda

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca este intr-un ambalaj sigliat pe care scrie Sterile, este 100% sterila. daca o desigilezi, incepi sa o infectezi, deci trebuie sa o folosesti imediat (in urmatorul minut). Tinutul in spirt nu omoara nici 20% din germenii cunoscuti, deci daca o tii cateva minute in spirt, o vei desteriliza 80% si nu o vei mai putea folosi.
Nimic bagat in spirt nu se sterilizeaza. daca vrei sa folosesti un pierce, pana la vindecarea completa a ranii, esti obligata sa folosesti cercei medicinali, care sunt sterili. Nu poti pune unul din magazin in primele 3-4 saptamani. fiindca e imposibil sa-l sterilizezi acasa.

1 răspuns:
| Alina88w a răspuns:

De ce sa o mai tii in spirt sa se sterilizeze " calumea" atata timp cat o cumperi de la farmacie si ea este deja STERILA 100%! Iar in ceea ce priveste pierceul, ti le recomand pe cele confectionate din titan, otel inoxidabil sau niobiu. Pentru siguranta ta, poti sa le fierbi la 100 de grade inaintewinking