| ToxicDream a întrebat:

Hello...Cine stie daca se poate modifica ip'ul ...Si cum pot sa il modific?

5 răspunsuri:
| iEmonel a răspuns:

Se poate schimba.
Daca ai ip static te duci [ sau suni ] la frunizorul de internet si le ceri sa ti-l schimbe, daca ai ip dinamic doar scoti cablul si il bagi iar.

| comansorin a răspuns:

IP-ul computerului nu se poate schimba-de ce? pentru ca ip-ul vine din placa de baza ca sa zic asa si pentru a schimba ip-ul trebuie sa schimbi placa de baza deoarece ip-ul este codul de inregistrare a computerului si pentru asa ceva daca schimbi placa de baza trebuie sa schimbi tot calculatorul pentru ca procesorul, RAM-ul placa video si toate astea trebuie sa aiba acelasi ip cu placa de baza daca nu, nu-ti porneste calcu!

| Sp33dyt a răspuns:

Specifica si providerul de net la care esti abonat
daca esti pe RDS ai alt IP la fiecare conectare

| MoNoPo a răspuns:

Bna si tie.In primul rand daca vrei sa iti schimbi ip-ul depinde ce internet ai.Eu am internet romtelecom si pot schimba ip-ul dava dau reset la modem si instalez din nou acolo din panoul de control.Dar daca ai internet prin calbu, ups sau rdss nu poti doar daca suni la sediu si vorbesti cu ei ca sa til schimbe! Sper ca te-am ajutat.

| AuDreY a răspuns:

Daca ai ip dinamic, trebuie doar sa scoti modemul din priza, sa stai 10 sec si dupa aia sa il bagi la loc.
Daca ai ip static, il poti schimba doar daca iti schimbi conexiunea la net ( iei un alt pachet de internet la care primesti modem )