| MarryForEver a întrebat:

Hello TPU, imi puteti spune cateva trucuri ca sa inveti o limba straina repede? Dau vot si funda!

7 răspunsuri:
| EzioAuditoreDaFirenze a răspuns:

Cel mai bine inveti pe duolingo.com

| AFR81 a răspuns:

Meditatii online, meditatii cu profesor, autodidact din diferite carti sau de pe diferite site-uri, filme si jocuri in limbi straine. Toate acestea te vor ajuta sa inveti o limba straina. Acestea ar fi singurele "trucuri", care de fapt nu prea sunt trucuri.

| doctorandus a răspuns:

Citesti carti scrise in limba respectiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata cuvintele.
Alfabetul, numerele, cum sa citesti ceasul, fructe, legume, animale, obiecte si asa mai departe.
Cand o sa cunosti destul de bine cuvintele, incepe sa inveti gramatica.
Uita-te la filme, seriale, citeste in limba respectiva.
Sunt o gramada de metode.
Plus site-uri de pe care poti invata.
Internetpolyglot de exemplu

| cosmina23456 a răspuns:

Sa le asociezi cu anumite cuvinte sau expresii din romana. cum ar fi in engleza conjugarea verbului a gasi: -a gasi = find found found, si seamana cu a gasi un fund fin ( found fin) pare amuzant si prostesc dar la mine chiar a mers

| UnANONIMfaradate a răspuns:

Well,incearca sa inveti mai intai cuvintele care suna ca in romana si dupa sa le cauti intelesul

| Jessabelle2005 a răspuns:

Uita-te la cursuri pe YouTube, angajează un meditator, sau dacă nu îți permiți poți pune pe cineva din familie care stie acea limba sa îți fie meditator.Sau poate un prieten, un prieten de-al parinților tai, orice.

Uita-te la filme in acea limba (fără traducere in romana) si încearcă sa înțelegi ce spune.

Conversează cu cineva care mai stie limba.Gasesti diferite chat-URI si pe internet dacă nu ai cu cine sa vorbești in viața reala. Poti vorbi si cu tine, in oglinda dacă vrei.Incearca sa concersezi mult, ca sa îți între in reflex.

Poți sa te duci câteva luni in țara respectiva (in cazul in care îți permiți)

Bafta