| LorenaBmw a întrebat:

Hello TPU.stiti ce sunt alea "dume"? [ cei care nu sititi, taceti din gura!]
vreau si eu niste dume noi! funda cele mai multe

6 răspunsuri:
| DrunkenRat a răspuns:

Duma = adunare legislativa in regimul tarist din rusiablushing
dar am mai auzit la colegi "ce'i cu dumele astea?" adica ce ii cu fitele astea. capriciile astea. Ceva in gen tongue

| LorenaBmw explică (pentru DrunkenRat):

nu in sensul ala. ti-am zis ca daca nu stii nu te baga ca te faci de ****. duma in sensu ala de batjocura

| DrunkenRat a răspuns (pentru LorenaBmw):

Wtf e cu tine? alea sunt singurele intelesuri pe care le are (conform dexului). Si ma indoiesc ca ai vreo hartie scrisa de la careva sa faci tu limbajul propriu

| Necrophagist a răspuns:

Sa-mi trag palme daca isi cauta careva dumele, tu le inventezi si apoi ne lasi sa traim? da, cam astea sunt dumele

| Neculae_Robert_1998 a răspuns:

A da o dumă expr. (adol.) 1. a prelua un citat sau o poantă de la altcineva și a o prezenta drept originală. 2. a face o glumă proastă.