| anonim_4396 a întrebat:

\Hellp[]Cine se descurca la chimie?
am nevoie de un raspuns foarte bun!
Intrebarea suna asabig grinaca in singe ar nimeri sulfura de hidrogen, el sar innegri? De ce?happy

Răspuns Câştigător
| Decrepit a răspuns:

Pentru ca sulfura de hidrogen schimba proprietatile hemoglobinei care alcatuieste sangele, iar pe langa asta, scade presiunea sangelui gradual, pentru ca nu se "impaca" cele doua alcatuiri chimice.Nu doar sangele se innegreste, ci si pielea.De obicei, lucrul asta se intampla cand esti mort.De fapt, sangele devin de un rosu foarte inchis, nu neaparat negru, nu scade chiar atat de tare presiunea prin combinatia cu hidrogenul sulfurat.

1 răspuns: