| anonim_4396 a întrebat:

HELP!
E urgent. :d In 2 zile primesc un laptop si am o problema. Am modem, pentru a conecta si laptopul si pc-ul la net, dar problema mea este, CUM FAC >RETEA? stiu ca trebuie sa imi fac ceva la conectiune pentru a-mi conecta ambele pcuri.

Răspuns Câştigător
| Dominicc a răspuns:

Trebe un router.
asta e prin cablu

http://www.ecost.ro/images/IP0803.jpg

asta e wireles

http://www.dmi-it.ro/admin/pictures/437.jpg

cumpara unu prin cablu e mai sigur. Adica nu se poate fura internet de la tine.

de la celalalt s se poate ca este prin unde radio!

e in jur de 1 mil unu.

iti da un cd de instalare si il bagi la unu din calculatore. de preferinta la pc.

apoi se face singura conexiunea.

2 răspunsuri:
| miky014 a răspuns:

Router am.
incerk acum sa vad cu setarile de la laptop. mersi fain!

| pedROfilul a răspuns:

Ala e router cred, nu modem; nu trebuie sa faci nimic; daca ai acelasi sitem de operare pe ambele; se vad singure. Ambele trebuie sa faca parte din acelasi "domain" la XP se cheama "MSHOME" la 7 se cheama "WORKGROUP" nuemle putand fi schimbat din Prop. la My Computer; oricum se vad si daca nu fac aprte din acelasi domain... doar ca os a apara ambele domain-uri pe retea;

la win 7 ar mai trebui sa intri in Advanced Network Sharing si sa scoti de acolo Password sharing ca sa nu ceara parola cand intri pe acel PC...