| RoseOfTheFire a întrebat:

Hey care radiaza mai mult tomograful sau RMN-ul?

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tomograful, de aceea nici nu este recomandat femeilor care nu au copii, pot duce la sterilitate.
Pa, pa.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

RMN-ul nu functioneaza cu raze X ci cu unde magnetice. Deci nu iradiaza. Desi aparent undele magnetice nu au efecte negative, nu sunt studiate suficient, de aceea nu se recomanda repetarea RMN-ului foarte des.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

RMN-ul (rezonanța magnetică nucleară) nu utilizează radiații.
Așadar, tomografia computerizată radiază mai mult decât RMN-ul.
Baftă!

| AxelBv a răspuns:

Tehnica RMN este o metoda imagistica ce nu foloseste radiatia X ci foloseste proprietatile protonilor de hidrogen (H+) din corp.
Tomograful este solutia mai ieftina dar cu nivel de radiatii mai ridicat.

| AxelBv a răspuns:

Tehnica RMN este o metoda imagistica ce nu foloseste radiatia X ci foloseste proprietatile protonilor de hidrogen (H+) din corp.
Tomograful este solutia mai ieftina dar cu nivel de radiatii mai ridicat.

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Buna. Tomaograful(raze x) radiaza mai mult.R.M.N -ul (rezonanta magnetica nucleara) nu radiaza chiar deloc, fiind indicat in cazuri de urgenta si femeilor insarcinate. happy

| iFollowRivers a răspuns:

Adevarul e ca RMN-ul e mai scump, dar nu radiaza aproape deloc.asa ca e mai ok. FUNDA?

| AstralConfessor a răspuns:

Tomograful

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!

Tomograful radiază foarte tare.