| bernylory a întrebat:

BUNA. Mi-am facut tomograf cranian[credeam ca am ceva in orbita, gen tumora care imi da exoftalmie, credeam ca acea tumora impinge ochiul in afara]din fericire il am asa din nastere si m-am linistit, dar m-a tinut la tomograf 30 de minte[eu am claustrofobie de mica]apoi mi-au injectat subst.de contrast si m-au mai tinut 2 minute, asistenta mi-a zis ca daca imi este frica sa tin ochii deschisi.credeti ca imi vor fi ochii afectati de radiatii, datorita faptului ca 2 minute i-am tinut deschisi? am citit pe net ca tomograful radiaza grav ochii, vederea[in timp se dezvolta tumori oculare, cataracta sau glaucom]probabil se referea la expunerea indelungata...nu stiu ce da cred! voi ce parere aveti? oricum eu sunt de parere ca fie ca i-am tinut inchisi sau deschisi, oricum se radiau, cat sa ii potejeze pleoapa? un sfat va rog...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este absolut egal daca ii tii inchisi sau deschisi si o singura expunere nu va avea nici un efect negativ.

Elianna
| Elianna a răspuns:

N-o sa patesti nimic! Eu fac tomograf computer in fiecare an de 7 ani si nu am orbit! Si 2 minute sunt insignifiante.Eu am tinut ochii deschisi mereu!

| cristipetra a răspuns:

Stai cuminte ca sunt doar 2 minute aia e recomandat la doctori care fac toata ziua radiatii de alea! daca stateai vreo 4 ore poate aveai ceva dar asa nimic!

| bernylory explică:

Inteleg, dar si cele 2 minte cat am stat, mi-au batut razele ale direct in ochi, deja ii simt putin iritati, ma ustura putin, si cateodata imi vine sa ma frec la ochi, se inrosesc, imi e teama, regret ca l-am facut, bine acum ca l-am facut si am vazut ca nu am nimic, poate ca regret, dar in acele momente nu regretam, eram chiar bucuroasa ca stim ce am si ce nu am si sa stau linistita! dar, pana sa-l fac, nu aveam nicio problema, nu ma usturau, nu aveam senzatia asta de ochi uscati, nu port ochelari, n-am avut niciodata probleme cu ochii, dar acum sunt speriata, si dr.care fac tomografiile ei sunt intr-o alta incapere, privesc prin geam...tocmai de aceea m-am speriat, cand m-am vazut singura in camera, bagata sub tomograf cu ochii inchisi[prima data]simteam ca ma baga in cosciug, parca murisem si nemiscata 30 de minte, si am deschis ochii sa vad ce se intampla...imi era frica, credeam ca nu mai ies de acolo. o senzatie nasoala.nu stiu ce sa zic, pe cine sa intreb, cred ca tomograful are raze x, nu stiu sigur!