| Kidooooo a întrebat:

Hey...
cine ma poate ajuta sa rezolv o problema de clasa a 6-a?(e in legatura cu lectia "marimi direct proportionale")
suna cam asa... o bunica are 176 de bomboane pe cere le imparte celor trei nepoti de 5, 6, 11 ani direct proportionale cu varsta fiecaruia.cate bomboane primeste fiecare?
si x-nr de bomboane al opilului de 5 ani
y-nr de bomboane al copilului de 6 ani
z-nr de bomboane al copilului de 11 ani
cel mai bun raspuns funda (jurrrrrr)
si scuze ca este o tema dar sunt disperata si nu stiu unde sa mai apelez...
va rrrog help

Răspuns Câştigător
| Anda1197 a răspuns:

Rezolvare problema!

x/5=y/6=z/11=K

x+y+z=176

x/5=K=> x=5k

y/6=K=> y=6K

z/11=K=> z= 11K

5K+6K+11K=176 => 22K=176

K=176/22 => K=8

x=5K => x=5*8 => x=40 bomboane

y=6k => y= 6*8 => y=48

z=11K => z= 11*8 => z=88

Sa stii ca semnul / inseamna supra! de exemplu 1/2 este 1 supra 2 ok! si=> este rezulta! Sper ca ti-am fost de folos! O_____O Noapte buna!

5 răspunsuri:
| adutzadragutza a răspuns:

Pai eu nu stiu sa te ajut scuze dar ti sar parea ca nu am vrut sa te ajut dar da incerc sa faca asta.Eu sunt in clasa a6-a ca tine dar nu am invatat asa ceva la matematica pana acum, dar vreau sa spun ca daca nu sti poti sa ii spui profului ca nu ai stiut si sa-ti aratae la tabla sau sa te treaca pe tine, sau poti cere ajutorul unui coleg de clasa care a facut problema, sau poti intreba parintii(daca se pricep), sau o ruda mai mare dar chiar si un prieten. Cam asta ar fi.Eu zic sa nu te jenezi si sa ii spui profesorului, pentru ca daca nu faci acest lucru nu vei sti niciodata sa faci acele probleme de genul acela. Sper ca te-am ajutat! Pa-pa si sper sa faci ce ti-am zis eu.PS: nu copia de la un coleg tema in pauza( si colegii mei fac acest lucru), pentru ca nu veis ti sa o faci de acum in colo.

| ddanaraluca a răspuns:

Te ajut eu:*
x supra 5=6 supra y=11 supra z=K
de unde rezulta ca
x=5*K
y=6*K
z=11*K

X=11*5=55 de bomboane
y=11*6=66 de bomboane
z=11*11=121 de bomboane
Sper sa am fost destul de claralaughing
P. S Si eu is a-6-a:*
Fundita?:X
5*K+6*K+11*K=176=)22*K=176=)K=176:22=)K=8

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A x x +a x y+a x z=176
a x 5+a x 6 +a x11=176
22a=176
a=176:22
a=8
8 x 5=40
8 x 6=48
8 x 11=88
40+48+88=176

| wizopo a răspuns:

Wow, dar greu e... asculta si tu in clasa ce zice profesorul si oricum nu e voie sa-ti faci tema aici

| tania_3947 a răspuns:

Pai uite id meu si'ti explic cum sa faci... taniaolari e id meu