| alma200033 a întrebat:

Hey! De ce dinții înghesuiți dor sau parcă se mișcă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa ai tu impresia te gandesti mereu acolo de ce nu mergi la ortidont sa iti pui proteza dentara? Vrei sa te duc eu?

| MihaitaDd a răspuns:

Pentru ca ei exercita o presiune neobisnuita in maxilar in radacina dintilor.

Atentie la: "Un alt mijloc de igiena a gurii, pe care l-am putea considera secundar, ii constituie firul de matase, care deplasat pe suprafetele de contact ale dintilor, disloca si indeparteaza resturile alimentare. Desi un mijloc mai putin traumatizant pentru partile moi, trebuie totusi practicat cu atentie, spre a se eta ranirea papilelor interdentare. Prezinta dezavantajul de a nu curata decat doua din cele patru suprafete care inconjoara dintele. Firul de matase poate fi folosit ca o metoda de completare o penajului, and in schimb avantajul, unic in aceasta printa, de a fi utilizat cu bun efect in cazurile in care dintii sunt inghesuiti."

http://www.mediculmeu.com/......toarea.php