| Skyline9 a întrebat:

Hey. Ma poate ajuta și pe mine cineva cu un sfat.

Vreau sa fac un împrumut de prima casă la BT și ma încadrez la suma de 50.000 €
Nu am avansul de 5% și am înțeles ca pot sa în bag în credit dacă negociezi cu proprietarul sau dezvoltatorul, cum procedez cat ar trebui ca sa îmi acorde banca ca sa introduc avansul în credit salariul meu este de 28.000 net și brut de 36.000.
Cui trebuie să îi dau avansul de 5% la banca sau la proprietar?
Știu ca mai trebuiesc ceva bani pentru 3 rate în avans + acte casa blablabla am o suma de 60.000 de lei da nu și pentru avans. Pls help

1 răspuns:
| MadalinMirelMacovei a răspuns:

Dacă doriți să obțineți un împrumut pentru prima casă și nu aveți avansul de 5%, o opțiune ar putea fi să negociați cu proprietarul sau dezvoltatorul pentru a obține credit care să acopere acest procent. Cu toate acestea, aceasta este o situație foarte specifică și ar trebui să discutați cu un profesionist financiar sau cu o bancă pentru informații precise despre cum să procedați.

Cât de mult vă va oferi banca, acesta va depinde de istoricul dvs. de credit, venituri, cheltuieli și alți factori. Banca vă va cere probabil informații despre veniturile și cheltuielile dvs., precum și documente care susțin aceste informații.

În ceea ce privește avansul de 5%, acesta va depinde de condițiile specifice ale împrumutului dumneavoastră. Uneori, banca va solicita ca avansul să fie făcut direct către ei, în timp ce alteori plata va fi efectuată către proprietar sau dezvoltator. Este important să citiți cu atenție termenii împrumutului și să clarificați orice întrebări cu banca.

De asemenea, este important să rețineți că veți avea nevoie de bani suplimentari pentru a acoperi costurile suplimentare asociate cu cumpărarea unei case, cum ar fi trei avansuri, actele casei etc. Poate doriți să luați în considerare un împrumut suplimentar pentru a acoperi aceste costuri. În ambele cazuri, este important să consultați un profesionist financiar pentru informații exacte despre cum să gestionați aceste costuri și despre cum să obțineți cel mai bun împrumut pentru nevoile dumneavoastră.