| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU, ce parere aveti despre taxa pentru filmele online pe care a adus-o in dezbatere "dragul nostru Guvern"? Surse avizate au declarat pentru „Adevărul" că o astfel de taxă se va răsfrânge cu siguranţă şi asupra abonaţilor Netflix, HBO GO, Amazon Prime, Spotify, Apple Tv Plus. Multumesc pentru raspunsurile voastre!

https://adevarul.ro/......index.html

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Adica dupa ce ca platesc cont premium pe Netflix, astia vor sa mai platesc si o taxa suplimentara?
Iti dai seama ca Netflix ar pierde multi abonati daca o astfel de taxa se implementeaza?
Sa nu mai mentionez de Spotify.
Nu cred ca cei care le detin vor fi prea fericiti cu pierderea abonatilor.
Nu ma prea pricep eu la legi si politica, dar nu cred ca guvernul romanesc poate sa puna o astfel de taxa asupra ceva ce nici macar nu le apartine.

| Werrich a răspuns (pentru Mayhem666):

Multumesc pentru raspuns! Ma gandesc ca platformele ar vrea marirea pretului abonamentului, cel putin la Netflix a pornit cu 54 lei si acum a ajuns la 59 lei.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Werrich):

Eu stiu doar de 59 de lei, ca atat era cand mi-am facut eu abonament anul trecut.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se va impozita si aerul, daca se voteaza...

| Dismally a răspuns:

O noua idee tampita a celor din PNL ori care mai este acum la guvernare... Banii ar ajunge la CNC iar de acolo se vor evapora ori cheltui pe tampenii, n-am vazut nici un film romanesc bun finantat din acesti bani pana acum.

| FreddieM a răspuns:

Nonsens. Firmele de streaming platesc taxe tarilor unde transmit. Și ghici de unde vin banii aia. Nu putem plăti de doua ori.
Cheers

Răspuns utilizator avertizat