| Alexandrionelu a întrebat:

Ce părere aveți despre dubla impozitate pe care guvernul o pregătește diasporei?

Articol apărut astăzi pe adevarul:
https://m.adevarul.ro/......index.html

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ei, nu cred. O sa si-o ia oricum la alegeri. Imbecilii vor sa inscrie toata lumea in sistemul ala mizerabil care practic e de o functionalitate ramasa cu 15 ani in urma. Astia nu sunt in stare sa colecteze cum trebuie de la firme si vor sa se agate de indivizi in schimb...

25 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca n-ai inteles despre ce este vorba.
Nu este vorba si nu se poate face dubla impozitare a celor care obtin venituri in tarile UE, precum si in alte tari cu care avem conventii privind eliminarea dublei impuneri.

| Alexandrionelu explică (pentru Ioandelasal):

In articol nu scie niciunde despre convenția privind dubla impozitare. Iar baza de date ar putea fi doar primul pas spre o dubla impozitare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Deci dacă într-un articol de pe un ziar de fake news nu scrie despre ceva despre care tu nu știi înseamnă că vine prăpădul?laughing

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Asta o crezi tu, eu iti spun ca nu se poate si nici nu va exista dubla impozitare.

| Alexandrionelu explică (pentru anonim_4396):

Adevărul este fake news pentru tine? Citește tu numai de pe Sputnik și Russia Today, ca deaie ești asa de bine informat - am scris informat? Voiam sa scriu îndoctrinat.

| Alexandrionelu explică (pentru Ioandelasal):

Sper sa ai dreptate, deși vezi tu, în ultimii ani au apărut multe oug-uri date de distinșii noștri conducători, care păreau imposibile și care sunt în contradicție tota cu principiile și valorile Uniunii Europene.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu ti am zis ca nu prea intelegi niste concepte. Nu scrie nicaieri nimic de dubla impozitare. Scrie de impozitarea veniturilor obtinute din Romania, nicidecum de veniturile obtinute in afara Romaniei

| Alexandrionelu explică (pentru suntserios):

Asta e pasul 1. Pasul 2 care va fi oare? Pana nu demult nimeni nu concepe ca o sentința judecătorească definitiva sa mai poată fi modificata sau contestata. Și apoi găselnița ciumei roșii a fost recursul compensatorii, pentru a își salva infractorul suprem. Asa ca orice este posibil când ai niște tovarasi roșii la conducerea tarii.

| suntserios a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Ce treaba are recursul compensatoriu cu contestarea unei sentinte?
Recursul compensatoriu e gaselnita pentru a nu renova si construi alte penitenciare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

De fapt tu nu știi ce e recursul compensatoriulaughing
sentințele definitive(cele care puteau face obiectul revizuirii, nu toate) au fost desființate în baza contestației în anulare, care e o cale extraordinară de atac ce există de o grămadă de timp și au fost desființate tot de un complet al ÎCCJ care a luat act de decizia CCR privind nelegalitatea completurilor de 5, iar nelegalitatea completului de judecată, tot dintotdeauna, atrage nulitatea absolută... știu că am scris degeaba...

| Alexandrionelu explică (pentru suntserios):

Recursul compensatoriu a fost în primul rand găselnița pentru a ii scăpa pe politicienii condamnați de la a face închisoare. Oricât ai încerca tu și Nevermore sa convingeți lumea ca e cu totul altceva, adevărul este ca au încercat orice pentru a-l salva pe Dragnea și alți infractori de la pușcărie. Punct!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Ia zi-ne ce e ăla că am convingerea certă că nu știi

| suntserios a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Cum putea fi o gaselnita pentru Dragnea cand el era liber. Si prin recurs nu au scos politicieni prea multi ci criminali si talhari.

Pentru Dragnea au inventat alte lucruri si anume folosirea CCR ului pentru contestarea completurilor de judecata. Abia acolo au scapat politicieni de puscarie, vezi Bica, Udrea.

Pune ti un pic in ordine ideile ca nu prea stii ce zici.
Eu nu incerc sa te conving de nimic. Sunt un votant convins USR si Iohannis. Nevermore stie asta, dar tu nu pricepi nimic din ce spui sau vrei sa spui. Si primul indiciu a fost aia cu violenta

| Alexandrionelu explică (pentru suntserios):

Dragnea era liber, dar avea o sentința definitiva de condamnare, care nu se mai putea ataca în instanta, prin apel sau recurs, de aceea au inventat recursul compensatoriu.
Iar tu, data viitoare când vezi un polițai pe strada, pupa-i pulanul ca pe moaște, dacă tot ii aperi atât.

| suntserios a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Tu chiar nu ai inteles ce e recursul compensatoriu

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Păi și a atacat cineva sentința aia definitivă care primise motivare de 3 ani când contestația în anulare poate fi formulată în maximum 30 de zile de la publicarea motivării? rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

L-am găsit pe unul la fel de prost ca tine:
https://www.facebook.com/andrei.caramitru/posts/10218110722733420

| Alexandrionelu explică (pentru anonim_4396):

Ști ceva, hai ca ți-ai pierdut hazul. Ia mai du-te tu undeva unde e moale și umed și pe unde ai ieșit candva. Nu stau toată ziua sa conversez cu troli idioți, am și alte lucruri mai bune de făcut. Salutari mamei tale din partea calului + block

| Alexandrionelu explică (pentru Alexandrionelu):

Mesajul era pentru Nevermore, care între timp nu mai este printre noi. Cred ca la sufocat Pomohaciu cu iubirea lui.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ei ****. Niste debili. Vinzi tot ce ai in tara, renunti la cetatenie, si gata. In loc sa creeze un mediu favorabil ca cei de afara sa se intoarca, ei vin cu astfel de mirsavii. Oricum nu cred ca are zile lungi o astfel de masura. In alta ordine de idei, AI CITIT CU ATENTIE? Acolo zice asa - daca nu esti rezident in Romania, platesti impozit doar pentru eventualele venituri obtinute aici. Gen tu stai in Italia, muncesti acolo, iti platesti acolo darile, si aici ai un apartament inchiriat. In consecinta, o sa platesti doar impozit pentru veniturile din inchiriere, nu a doua oara pe ceea ce cistigi si e impozitat in Italia deja.

| Alexandrionelu explică (pentru GabiDumitrescu):

Cred ca ei exact asta vor. Sa renunțăm la cetățenia romana, ca să nu mai avem drept de vot, pentru ca este clar ca incomodam partidul aflat la putere.
Si da, am citit articolul, dar nu cred ca la asta se refera. Pentru exemplul tău, cred ca oricum erai și pana acum impozitat dacă închiriai un imobil cu contract, indiferent unde te-ai afla.

| Alexandrionelu explică (pentru GabiDumitrescu):

De scapat scapam de gurven ca sunt prea incompetenti si isi taie singuri craca de sub picioare. problema e alta. II trage cineva la raspundere pentru ca au falimentat tara si pentru ca un sfert din populatie e plecata? Face veorica cativa ani de inchisoare pentr ca a ocupat cu pile o slujba pentru care nu era calificata? Cand ajungi prim ministru fara nici un fel de calificare... efectiv ca sa apere interese mafiote si sa submineze statul de drept.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Exact. Asta mi-e si mie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Ei, nu cred. O sa si-o ia oricum la alegeri. Imbecilii vor sa inscrie toata lumea in sistemul ala mizerabil care practic e de o functionalitate ramasa cu 15 ani in urma. Astia nu sunt in stare sa colecteze cum trebuie de la firme si vor sa se agate de indivizi in schimb...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foartr bună dintr-un motiv simplu: spre deosebire de tine, știu să citesc.