| Nuvreusadaunume a întrebat:

in august împlinesc 13 ani și vreau sa întreb dacă mai sunt copil? Eu drept sa spun a-și vrea sa fiu copil. De imatura sunt super imatura și nu sunt dezvoltată.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In general pana pe la 14 ani esti copil, intre 14-18 ani esti adolescent si apoi adult.
Este adevarat ca aceasta este doar o medie, unii se maturizeaza mai repede, altii mai incet. Copil esti atata timp cat tu te simti asa, nu depinde de ce-ti spun altii.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Te poti considera copil si sa te porti asa cum iti doresti. Conteaza sa fii cum vrei si sa fii fericita. Te vei maturiza singura la un moment dat.

| mentholinks a răspuns:

Conteaza continutul, nu eticheta.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

"copil" e doar un cuvant ce defineste o abstractiune, fiind folosit de oameni. N-are nicio insemnatate pentru ca nu defineste ceva propriu zis. Fara oameni, intelesul cuvantului nici n-ar exista. A, vezi ca se scrie "as vrea", nu "a-si vrea".

| NoctisFive a răspuns:

Nu-ti fa griji, nimeni nu are cum sa te priveasca ca un adult, pentru ca inca esti un copil pana la cel putin 18 ani. Cum a spus si user-ul de mai jos, cuvantul,, copil" e abstract si poate fi interpretabil.