| Dana23 a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine spunandu-mi ce inseamna formatiune? P. S. Sa nu spuneti ca inseamna o formatie, o grupare, un card, un stol etc...winkingMultumesc anticipat!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gasesti toate sensurile cuvantului daca te uiti in dexonline.ro. Numai bine!

| Grăurea a răspuns:

FORMAŢIÚNE s. f. 1. complex de straturi din scoarţa Pământului depuse într-o anumită perioadă geologică. 2. ~ social-economică = categorie a materialismului istoric ce desemnează o treaptă istorică a dezvoltării societăţii, caracterizată printr-un nivel determinat al forţelor de producţie, prin relaţiile de producţie corespunzătoare acestora şi o suprastructură generată de aceste relaţii. 3. aşezare a militarilor (sau a subunităţilor militare) în cadrul unei unităţi în vederea executării unei misiuni. (< fr. formation, lat. formatic)
(Marele dicţionar de neologisme)