| RockOut4ever a întrebat:

Profa de istorie ne-a dat la tema sa raspundem la 24 de intrebari am raspuns la majoritatea dar la 6 nu am stiut. Ma ajutati?

-De ce grecia antica nu a fost un stat unitar?
-Iliada si Odiseea sunt creatii literare fanteziste? Pot fi ele folosite ca izvoare istorice? De ce?
-Era Sparta un stat aristocratic sau democratic?
-Ce categorii sociale existau in Atena?
-Ce activitati se desfasurau in agora?
- Care esa soarta fetelor ( in orientul antic )?
dau funda+puncte big grin

4 răspunsuri:
| JustMelavJustMe a răspuns:

4)- bogatii(aristocratia)
-demosul(poporul care muncea)
-scalvii(fara avere si fara libertate)
-metecii(straini stabiliti in Atena)
6) Fetele nu mergeau la scoala si erau educate in familie.Nu aveau drepturi politice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fetele nu mergeau la scoala si erau educate in familie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

3. sparta era un stat aristocratic.

| Ionut_Ungureanu_1984 a răspuns:

1. Grecia antica nu era un stat unitar ci o grupare de cetati state care se autoguvernau.
2. Iliada si Odiseea fac parte din mitologia greaca. Chiar daca unele personaje sunt reale, faptele lor eroice au fost exagerate pana la fabulatie, decinu pot fi considerate baza istorica.
3. In sparta era o democratie directa cu intrebuintarea votului direct.
4. Societatea greciei antice era impartita in 3 categorii: aristocratii, poporul si sclavii.
5. Agora era o piata publica, unde aveau loc principalele activitati publice civile: religioase, economice si dezbateri ale problemelor societatii.
6. Soarta fetelor in orientul antic era diferita de la o societate la alta. In unele societati erau educate acasa, de familie dar in altele aveau drepturi egale cu barbatii, chiar daca depindeau de pozitia tatalui sau a sotului.