| RockOut4ever a întrebat:

Era Sparta un stat aristocratic sau democratic? funda

Răspuns Câştigător
| rebela_3712 a răspuns:

Sparta era un stat aristocratic, Atena era stat democratic. In Sparta metoda de guvernare era plutocratia, iar in Atena democratia(toti locuitorii(barbatii) liberi paricipau la conducerea tarii.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sparta poate fi considerata monarhie, fiind condusa de 2 regi, dar una atipica, deoarece conducerea era completata de un sfat al batranilor, de efori si adunarea poporului, astfel ca nu se incadreaza exact in cele doua categorii enumerate de tine, avand cate ceva din fiecare. Numai bine!

| lovem3 a răspuns:

Sparta a fost înființată în sec. VIII î. Hr. de dorieni în regiunea Laconia. Era organizată ca stat militar, având o armată de sol puternică. Societatea era alcătuită din: parieci (locuiau în jurul orașului Sparta și se ocupau cu agricultura, meșteșugurile, negustoria), hiloți (făceau parte din populațiile cucerite de spartani), aristoi (cei care dețineau puterea și participau la conducerea statului), spartani (cetățenii originari din Sparta).

Statul spartan era condus de 2 regi (considerați șefi militari supremi și preoți) de „Sfatul bătrânilor" (gerusia) și de „Adunarea poporului" (apella), formată din spartanii majori. Organul cel mai important al statului spartan era „Colegiul celor cinci efori", având drept de control asupra tuturor activităților.deci nu era nici nici.

| PrincessConsuela a răspuns:

Sparta era un polis aristocratic si militar.
Polis= oras stat plus teritoriile din jurul lui.
Funda? Nu trebuia sa iti spun, deoarece nu ai voie teme, dar e prea simpla intrebarealaughing

| JustMelavJustMe a răspuns:

@roxana, in ce clasa esti? Eu am invatat asta in clasa a 5-a. Sparta era un stat aristocratic, asa a fost si a ramas, nu ca Atena ce prin reformele facute de arhontii sai a devenit un stat aristocratic. Mai enumar arhontii? In fine ideea e ca Sparte a fost un stat aristrocratic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca democratic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aristocratic

| vladutik a răspuns:

Da (funda)

| LionelMessi10 a răspuns:

Nu stiu de unde a invatat rebela.Toata lumea stie ca Sparta era un stat condus de un tiran.Deci forma de guvernamant era Tirania.

| Afloroaiei_Andrei_Gabriel_1991 a răspuns:

Daca as stii, nu ti-as spune laughing