| Optima a întrebat:

Heyy cum ati invatat voi engleza? daca stiti vreun site spuneti-mi va rog(

Răspuns Câştigător
| pengu a răspuns:

Eu una am invățat la școală, iar acum încerc să-l învăț cât de cât și pe frate-miu. spre exemplu cu el fac în felul următor, îl învăț mai întâi câteva cuvinte de bază (familie, culori, obiecte, chestii simple), îl învăț să facă propoziții cu ele (la prezent) și să citească (cât de cât), iar mai târziu îl voi învăța și timpurile. deocamdată metoda dă roade.
cât despre site-uri, uite ceva, poate te ajută: http://www.engleza-online.ro/
http://www.engleza.biz/
mult noroc :) :P

5 răspunsuri:
| Derye a răspuns:

Engleza e obligatorie daca vrei sa te realizezi profesional (i mean, un job mai bun decat sofer pe RATB)
Intra pe un site, unde se vorbeste engleza (www.naruto-boards.com, ai si o sectiune in romana, unde poti vorbi romaneste, dar poti comunica si pe celelalte sectiuni) si acolo te perfectionezi, doar ca trebuie sa ai bazele puse. La scoala se invata engleza, daca tu te uiti dupa muste, asta e ghinionul tau, fara profesior particular nu prea ai cum.

| oanecorleone a răspuns:

Pai eu nu am ivatat sunt afon, dar cred ca trebuie sa inveti de mic eu fac engleza din clasa a 3 si la prima ora era sa iau insuficient.laughingrolling on the floorDe atunci nu mai imi place Engleza.

| N_9535 a răspuns:

Eu am invatat engleza de la filme blushing. nici nu imi amintesc cand am vazut ultimul film cu subtitrare big grin

| CC7 a răspuns:

De cand eram mic am imvatat Engleza de la un joc numit Club Penguin. Poti sa vorbesti cu oameni din America, Marea Britanie. Astfel cand vei avea nevoie de un cuvant te vei duce la dictionar il vei cauta si astfel il vei memora mult mai usor.

| ralucaralu a răspuns:

La scoala am invatat, iar cand eram mai mica mergeam la meditatii.
Pe internet de asemenea poti invata, dar e mult mai greu fara un profesor. Mie imi place site-ul http://www.englishclub.com/, am intrat pe chat si am vorbit in engleza cu oamenii din toata lumea, am jucat jocuri in engleza, am citit lectii si am ascultat astea: http://www.englishclub.com/learning-english-video/
Mie mi se pare interesant; nu stiu daca si tu esti de acord cu mine.
Succes!