| Allysson a întrebat:

Hi. spuneti-mi va rog niste carti vreo 6 carti de citit ...eu trec in clasa a 7-ea

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Ai putea incerca cele 5 volume din "Ciresarii" de Constantin Chirita, mai ales daca iti plac cartile de aventura. Altceva:
Johanna Spyri- Heidi, fetita muntilor
Alexandra Dumas-Masca de fier
Mark Twain- PRin si cersetor
Daniel Defoe-Robinson Crusoe
F.B. Hodgson-Micul lord
Al. Daudet-Piciul
Jack London-Colt alb
Mary-Elisabeth Mapes-Dodge-patinele de argint
George Sovu-declaratie de dragoste
Spor la citit!

| 0vidius a răspuns:

Iti recomand sa citesti "Baltagu" "Moara cu noroc" si alte nuvele sau povestiri de care ai nevoie la ex de capacitate.

| Luy a răspuns:

Buna.Pei ai putea sa le citesti pe alea care o sa-ti trebuiasca la scoala sau alea pentru liceu.Pentru liceu ai putea sa citesti:"Ion","Enigma Otiliei","O scrisoare pierduta","Moara cu noroc","Harap Alb","Iona" si mai sunt multe altele.Sunt foarte frumoase si interesante si pe viitor or sa te ajute, daca le citesti din timp.

| PlasticMoon a răspuns:

1.In vapaia lunii-Fanus Neagu
2.Veche intamplare-N. Stanescu
3.Nazdravaniile lui Nastratin Hogea-Anton Pann
4.Recreatia Mare-Mircea Santimbreanu
5.Noaptea Sfantului Andrii-V. Alexandri
6.Anii de Ucenicie-M. Sadoveanu
Astea au fost lecturile mele din clasa a6-a pentru. clasa a7-a am avut mai multe dar ti le'am dat pe cele mai interesante.Nu le'am citit pe toatehee hee
Pa.Pa

| MariaaDrb a răspuns:

Buna si eu trec in a 7-tea ...si uite carti care mi s-au dat ca lecturi pentru. vacanta sper sa-ti foloseasca :

Ciresarii (vol 2), Gargantua si Pantagruel, Mendibulul, Morometii, Dominsoara Chirstina, Recreati mare si Intalnirea din pamant

Sper ca te-am ajutat!big grinbig grin

| deeutza_3402 a răspuns:

"Romanul adolescentului miop" de Mircea Eliade
"Elevul Dima dintr-a saptea " de Mihail Drumes
"Ciresarii" de Constantin Chirita (are 5 volume)
"Corigent la limba romana" de Ion Minulescu
"Cismigiu@Co" de Grigore Bajenaru
"Buna dimineata, baieti" de Grigore Bajenaru
"Baltagul" de Mihail Sadoveanu
"Orasul cu salcami" de Mihail Sebastian
"Acidentul" de Mihail Sebastian
Sper ca te-am ajutat! Lectura placuta!
Funda? te rog frumos kiss