| mitzabal a întrebat:

Imi poate spune cineva diferenta intre memoriile de calculator, dar cu frecventa cu tot ( sdram, ddr, ddr2, ddr3)

1 răspuns:
| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Salut.Cu cat DDR-ul este mai mare(DDR3) cu atat si performantele sunt mai bune.
Sa-ti explic.Acum 6-7 ani exista doar DDR1 si DDR2 care pe atunci DDR2 costa foarte mult.Acum cand calculatoarele sunt mai performante exista DDR3 care iti permite sa pui mai multi rami si toate cele pentru a avea cat mai mare viteza la calculator.
La DDR1 puteai maxim sa pui 2GB ram
La DDR2 puteai maxim sa pui 4GB ram
La DDR3 poti sa pui peste 5GB ram(nu stiu sigur care-i limita).
Iar frecventa este viteza ramilor.Cu cat e mai mare, cu atat mai bine. Cele cu frecventa redusa sunt pentru calculatoarele mai vechi, cele cu frecventa mai mare(1333, 1600) sunt pentru cele noi.