| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre DDR3 si DDR2?

11 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Pai viteza de transfer a datelor este dubla la DDR3 fata de DDR2 si consumul de electricitate este mai redus (de la 1, 5V la 1, 2V)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1winking

| Gabi05 a răspuns:

Diferenta dintre DDR3 si DDR2 e viteza de procesare/voltaje/frecventa/latente.
Diferenta de viteza nu o vei vedea cu ochiul, doar in benchmark.

| UnBaiatOarecare a răspuns:

Ddr2 este un sistem mai vechi.
ddr3 este mai nou..asta tot nu se potrivesc. Daca placa de baza iti cere ddr2 rami..nu incap ddr3 deoarece au alete dimensiuni si invers Cu Placere!

| Red_Bujie_1993 a răspuns:

DDR3big grinuce la o frecventa de 1333MHZ si sunt si mai ieftini!
DDR2big grinuce la o frecventa de 800MHZ!

| FlashGun a răspuns (pentru Red_Bujie_1993):

Frecventa la placa video sau RAM ca nu prea ma pricep?

| Red_Bujie_1993 a răspuns (pentru FlashGun):

Ram.dar conteaza si placa de baza.sa fie compatibili RAMII cu placa de baza... si de placa video. sunt AGP si PCI Express...PCI Express este mai buna

| tteo91 a răspuns (pentru Red_Bujie_1993):

Ddr2 sunt mai scumpi ca nu se mai fabrica, dar asta nu inseamna ca nu sunt buni la o placa de baza care nu suporta ddr3. lasa ca curand v-a aparea ddr4 sa vezi cum se scumpesc ddr3.

| Red_Bujie_1993 a răspuns (pentru tteo91):

Nu te contrazic... mai apare DDR4 peste 7-8 ani happy

| tteo91 a răspuns (pentru Red_Bujie_1993):

Crezi? eu zic ca o sa apara mai curand de 2 ani. ddr3 a fost lansat prin 2006, deci ar fi cazu sa apara si ddr4.

| FlashGun a răspuns (pentru tteo91):

Eu am auzit ca o sa apara pe la inceputul lui 2014