| Tarabostes a întrebat:

Ce sunt memoriile DDR3 si DDR5 la calculator? Care este diferenta intre ele? 1GB DDR5 este suficient? Dar 4GB DDR3? Un calculator de poate avea pe ambele? Mai exista si alte DDR-uri la calculatoare? Dau funda la cine reuseste sa ma lamureasaca macar despre ceva.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Memoriile sunt:
DDR sau DDR1 (cum vrei sa zici) cu frecvente de 400 MHz / 333 MHz / 266 MHz.
Memoriile DDR2 pot avea frecventele: 1066 MHz / 800 MHz / 667 MHz / 533 MHz / 400 MHz.
Memoriile DDR3 pot avea frecventele: 2133 MHz / 2000 MHz / 1866 MHz / 1800 MHz / 1600 MHz / 1333 MHz / 1066 MHz / 800 MHz / 667 MHz.
Diferentele intre DDR2 si DDR3 sunt de capacitati, DDR3 putand fi si de capacitati mai mari de 2 GB chiar daca frecventa este aceeasi cu DDR2. Uite si diferentele fizice: http://www.aussiepcfix.com/......erence.jpg
DDR5 nu exista la memorii. Asta a aparut din scrierea unor puturosi care sunt si idioti si au confundat GDDR cu DDR.
DDR vine de la "double data rate" (rata de transfer pe cate cai se face) iar GDDR vine de la "graphics double data rate" care se refera la memoria grafica a placii video. Inclusiv pe site-uri se face aceasta greseala de asa zisii "specialisti" care n-au citit o boaba in viata lor dar dau sfaturi. Si pe acest site mai patesc asa ceva cu cate unul.
Pentru conformitate: http://en.wikipedia.org/wiki/GDDR

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ti-am spus eu? Dupa ce am scris raspunsul am vazut ca au aparut deja "specialistii"dupa ureche.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru Salontanul):

laughingdupa ce am raspuns eulaughing

| Salontanul a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Cu greseli si lipsuri. Tu ai vazut cat am scris eu?

| AdrenalinTm a răspuns (pentru Salontanul):

laughingba eu am facut rezumatu nu am facut copy pastelaughingsi ce lipsuri? ai spus acelasi lucru cu mai multe cuvintelaughing

| Salontanul a răspuns (pentru AdrenalinTm):

"Ba" sa-i zici cui te-a facut si nu mie. De ce n-ai scris ca la memoria placii vdeo se zice GDDR? Petru ca habar n-ai! Si invata sa scrii cu litera mare la inceput de propozitie si sa pui apostrof cand lipsete o litera in cuvant. Exemplu: "rezumatu" se scrie cu apostrof la urma.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Http://pctroubleshooting.ro/......2-si-ddr3/
asa ca sa nu o lungim prea mult sa intram putin si la detalii frecventele nu sunt doar Memoriile DDR3 pot avea frecventele: 2133 MHz / 2000 MHz / 1866 MHz / 1800 MHz / 1600 MHz / 1333 MHz / 1066 MHz / 800 MHz / 667 MHz.
sunt si pana la 4000MHz si fiecare frecventa cuprinde un CL cl 1-7 (1066-1600) Cl 8 1800, Cl 9 (2000- 2133) cl 10 (2133-2400)si nu se opreste la 2133mhz cum zice specialistul din "copy past"a 2 greseala fregventele / 800 MHz / 667 MHz. nu ai sa le gasesti pentru PC doar pentru laptopuri
si DDR3, GDDR3, GDDR5 asta-i ordinea de aia existta confuzia
sunt aceleasi memorii ca cele de la rami dar diferenta o face BITul nai sa vezi gddr5 pe 64 bit doar de la 128 bit SPECIALISTULE copy paste

| AdrenalinTm a răspuns:

De ce toata lumea pune aceeasi intrebare?happy
ddr3 e memoria ram si ddr 5 memorie placa video
adica 1 giga ddr5 placa video,
4 giga dd3 care e maximul deocamdata pentru o memorie ram 4 giga sunt 2 chesti diferite

| AdrenalinTm a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Vrei sa intram in detalii sau esti lamurit?

| Winchester308 a răspuns (pentru AdrenalinTm):

GDDR* nu ddr.
In ultima fraza nici nu inteleg ce vrei sa spui.Se poate trece usor de 4GB cu un windows pe 64 si daca placa de baza suporta asta(si majoritatea suporta pana pe la 16GB sau mai mult)
Pentru cel care a intrebat:

Exista RAM pentru PC si RAM pentru placa video.Aia cu 5(GDDR5) e tipul de memorie al placii video.
DDR 1, 2, 3 sunt pentru PC.3 e cea mai noua, e mai ieftina decat 2 si am vazut ca e folosita la greu pe placile ce merg cu AMD-urile.De Intel nu stiu, nu m-am interesat dar cred ca si acolo e folosita.
Cu cat mai mult RAM cu atat mai bine.1GB este putin.Depinde si pentru ce folosesti PC si ce programe ai in el(Windows si Anti Virus in special.).De exemplu, daca vrei Windows 7 sau 8 si un Anti Virus decent ar trebui sa ai cel putin 3-4 GB ca sa iti mearga PC bine. Daca vrei jocuri noi cel putin 6-8GB,peste astea mergand ca uns.
La placile video nu e nevoie tot de atata memorie dar cu cat mai multa cu atat mai bine.
Inca ceva: la memoria RAM a PC-ului DDR-ul indica slot-ul.O memorie DD3 de exemplu nu intra intr-un slot DDR2 si invers.

| SouLIce a răspuns:

Este gddr5 si este memoriea placilor video dedicatate
DDR3 este la memorie ram
Da poti avea memorie GDDR5 la placa video si DDR3 la ram
Multi confunda aceste tipuri de memorii

| xDanyxDany a răspuns:

Ddr3 este memoria ram in cazul tau 4gb, cu cat ai mai mult ram cu atat se misca mai rapid calculatorul, ddr5 se scrie de fapt gddr5 g de la gpu adica graphics adapter care tradus este placa video si il intalnesti doar la placa video, sunt placi video de la gddr 1 pana la gddr 5 deci este buna a ta, acum sa nu crezi ca ai cea mai tara placa video din cartie pentru caci conteaza si alte chestii cum ar fi bitii, frecventa etc... Daca mai vrei ceva informatii intreaba-ma