| 0veX a întrebat:

Imi poate spune si mie daca se merita sa pun un windows de 64 biti daca am 4gb rami?

Stiu ca pe cel de 32 nu poate vedea cei 4gb ram (la mine vede 3.25), iar cel de 64 poate vedea pana la ~192 ram.

Mai stiu inca ca sistemul de 64biti cere mai multi rami (Win 7 32 1gb, 64 2gb)

Deci concluzia daca instalez Windowsul pe 64biti nu ies cu mai putini Rami decat pe unul de 32?

Nu vreau raspunsuri cu cumparati mai multi rami etc. Da sau Nu? Multumesc happy

2 răspunsuri:
| furios4you a răspuns:

Salut. da. iti recomand windoes pe 64 de biti.
1-o sa-ti vada 4 gb de rami. acum iti vede 3.25 dar iti foloseste doar 3
2-o sa ai doua foldere cu program files, unul pentru programele pe 32 de biti si unu pentru cele pe 64
3-probleme mari nu o sa ai la programe.
4-placa de baza trebuie sa-ti suporte windows pe 64 de biti. daca ai laptopul de mai mult de doi ani posibil sa nu-ti mearga. daca e mai recent o sa-ti mearga sigur
5-folosesc windows pe 64 de biti de jumatate de an si nu am avut probleme

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se merita avand in vedere faptul ca actualmente din cauza unor interese multe firme nu produc si variante a unor sofware, jocuri etc. pe 64 biti pentru a nu sustine sisteme de operare, pentru a nu sustine indirect componente ce nu pot functiona pe 64 biti.
Ramai inca la 32, nu castigi mai nimic pe 64 daca esti doar un utilizator de internet si consum media.