| Rorschach a întrebat:

Deci mi-am luat 3 gb rami pe langa cei 2 pe care ii aveam. I-am pus in pc. Mi-am luat si o placa video ( geforce210 ) si am pus si aia. Acuma trebuia sa instalez un windows pe 64 de biti ca sa-mi recunoasca cei toti 5 gb rami. Chestia e m-am chinuit pana am reusit sa instalez un windows cu 64 biti. Am incercat 7 pro, sp1, ultimate; 8; 8.1 ( vreo 2 si de la 8.1 ) si xp sp2 64 biti, bineinteles. Chestia e la toate imi face figuri fie la sfarsitul instalarii, fie cand deja totul e gata si voiam sa umblu pe pc. Am reusit cu un 7 ultimate pana la urma insa, nimic fara lupta. Am luat driver de la placa mea noua de pe net ( de pe nVIDIA) am instalat-o, imi vede instalata, dar nu se schimba nimic. Rezolutia la fel, nu mi se aplica nimic din ce ar trebui. Chestia interesanta e, inainte de a face windows-ul pe 64 biti, am probat placa video sa vad daca o recunoaste si pe 32 de biti, am instalat driver-ul si a mers totul bine, dar acuma pe 64 biti face figuri. Interesant mai e si faptul, dupa ce am instalat pe 64 de biti, ma duc in program filles si vad ca fisierele ( din nVIDIA ) sunt instalate pe 32 biti si totusi eu am descarcat variante 64 de biti de la nVIDIA. Am incercat cred, in inca alte 10 locuri sa descarc, la fel! Ce e de facut? Nu e bun windowsul? nu-mi rezista procesorul la 64 de biti? si totusi pe net am cautat si am vazut ca e facut pentru 64 de biti ( stiu e slaba placa mea : Amd le 1640, dar nu pare chiar atat de slaba, imi merge fifa 14, mass effect 1/2/3, crysis 2, gta iv si altele ) Ce as putea face?

Uite ce mesaj imi apare cand vreau sa intru in nVIDIA panel :
" NVIDIA Display settings are not available.
You are not currently using a display attached to an NVIDIA GPU. "
Nu prea am inteles, adica inteleg engleza, dar nu stiu la ce truda se refera.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai hardisk-ul bun? Iar acolo zice ca setarile NVIDIA nu sunt disponibile. Momentan, tu nu folosesti un monitor atasat la o placa video nVIDIA :s. Stiu ca pare ciudat dar ai bagat firul de la monitor (vga) in placa video nVIDIA? Daca nu, s-ar putea sa nu fie bine bagata placa video ca nu te-ar fi lasat sa pornesti de pe placa video integrata happy

| Rorschach explică (pentru anonim_4396):

Hardisk e bun, il folosesc de 4 ani si nu am avut probleme. DA firul acela negru cu mufa mare albastra bagata si in monitor si in placa. Nu prea cred ca nu e bagata bine ( la locul ei ) atunci nu ar fi mers cand am incercat-o pe windows-ul vechi de 32 de biti...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rorschach):

Pai daca l-ai folosit de 4 ani probabil are ceva probleme, incearca sa-l scanezi cu HDD Regenerator Tool (e 100% sigur (daca stii de unde sa-l iei) si nu dai informatii false)

| Rorschach explică (pentru anonim_4396):

Ok, incerc si revin happy

| Rorschach explică (pentru anonim_4396):

Am descarcat. Am rulat. 0 erori, totul e in ordine.
Am instalat Enterprise cum a spus colegu si umblam prin "Personalize" si undeva jos scria despre aero, ca nu era trasparent asa cum trebuia sa fie la 7. Am dat pe el ( Troubleshoot problems with transparency and other Aero effects ) si imi apare mesajul dupa ce verifica el, acesta :
" The current video card may support Aero with a driver that is compliant with the Windows Display Driver Model (WDDM). Contact the manufacturer of your computer or video card for a WDDM-compatible driver. "

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asigura-te ca ai montat bine placa video, pentru ca are 2 locuri in care poate fi bagata. Si eu am patit la fel ca tine, am cumparat 2 Rami, un GeForce gt 630 si nu stiam ce are.
Am instalat Windows 7 Enterprise cu 64 Bit si merge perfect. Windows 7 Ultimate si celelalte versiuni nu sunt bune. Ia-ti Enterprise.

| Rorschach explică (pentru anonim_4396):

DAca ii asa cum zici tu, cred ca o sa rup toate cele, vreo 10 dvd-uri cu wind 7 si 8 rolling on the floor. Revin cu un raspuns!

| Rorschach explică (pentru anonim_4396):

Am instalat enterprise, la fel! Chiar nu mia stiu ce sa fac!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce figuri iti face? Nu ai primit CD pe langa placa?