| dariypop a întrebat:

Imi puteti spune va rog, cand au doi vectori acelasi sens? Nu imi mai aduc aminte

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Cand au aceeasi dreapta suport, sau drepte suport paralele, si sensurile de parcurgere de la originile lor (punctele A) la extremitatile lor (sagetile, definite ca puncte B) este acelasi

2 răspunsuri:
| eroG a răspuns:

Sa zicem ca ai vectorii AB si CD. Ei au acelasi sens daca [AB inclus [CD sau [CD inclus [AB sau AB||CD si punctele B si D sunt de aceeasi parte a dreptei AC. Sper ca ai inteles

| dariypop explică (pentru eroG):

Multumesc mult! a fost de ajutor happy