| 066614 a întrebat:

Imi puteti zice si mie va roog zilele cand se merge cu colindu si cand? Ex pe 24- buna dim si asa mai departe vaaa roogpuppy dog eyes33 fundita logic:*

Răspuns Câştigător
| lor3nutza a răspuns:

In zona sibiului
24 dec-bunaseara lui craciun+colndat cu clasa la profi+craii
25=colinde dimineata+craii
26=craii
28=intalmirea junilor
1ianuarie=sorcova

Funda daca nu esti de aici macar ai invatat si obiceruri si din ale zone al tarii

1 răspuns:
| Danyelusha a răspuns:

Pai se merge in data de 24 decembrie, in Ajunul Craciunului, pentru a vesti nasterea Domnului Isus Hristos. Atunci canti colinde de acestea spre exempu: "Dom' Dom' sa-naltam", "Steaua sus rasare" etc...
De revelion, in data de 31 decembrie se colida cu "plugusorul" se fac urari de bine pentru Anul Nou.
Iar de 1 Ianuarie, daca vrei poti merge cu "Sorcova", dar se merge de dimineata, doar de Ajunul Craciunului si de Anul Nou se merge seara, in schimb cu "Sorcova" se merge de dimineata.
Sper ca ti-am fost de ajutorwinking