Întrebare recomandată | pashkal a întrebat:

In ce ordine se citesc dimensiunile? De exemplu la o piesă de mobilier sa spunem ca e 250x205x10 care înălțimea lungimea si latimea?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Nu este gresit, ambele sunt corecte.Pe toate siteurile scrie Lxlxh.Iar op a intrebat la fel, nu a inclus nicaieri termenul de, adancime'.

14 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.De obicei ordinea este Lxlxh, adica lungime, latime si inaltime.

| Holiday a răspuns (pentru dullcat):

La mobila nu se foloseste termenul le "lungime". Mobila are latime, inaltime si adancime. Exceptie fac paturile, canapelele si mobilierul 2D, de genul politelor simple.

| Holiday a răspuns (pentru dullcat):

Tu ai inceput sa devii concurenta Violettei in a spune ineptii. Deschide un site de mobila (IKEA, Jysk, etc), intra pe pagina unui produs, apoi uita-te in cazul Ikea la "Masuratori". iar in cazul Jysk la "Dimensiuni dupa asamblare". Au exact cele 3 dimensiuni date, respectiv latime, inaltime si adancime. Repet, exceptie fac paturile si mobila 2D.

| dullcat a răspuns (pentru Holiday):

Se folosesc ambele, chill.

lățime sf [At: BIBLIA (1688) 24/24 / Pl: ~mi / E: lat + -ime] 1 Dimensiune mai mică a unei suprafețe care reprezintă secțiunea cu extensiune maximă a unui corp, spațiu etc.
https://dexonline.ro/definitie/l%C4%83%C8%9Bime/definitii

Acolo la,, a unui corp'' crezi ca se refera la corpul uman? Nu, se refera la un corp din spatiul dat, adica inclusiv un corp de mobilier din spatiul unei camere/incaperi.

Daca tot vrei sa faci pe interesantul citeste aici si spune-mi daca vreo definitie se refera la dimensiunea unui spatiu sau a unui corp, asa cum scrie mai sus.
https://dexonline.ro/definitie/ad%C3%A2ncime/definitii

| Holiday a răspuns (pentru dullcat):

Pe principiul tau si oceanul are lungime, latime si inaltime. laughing
Ce-ti mai place sa bati campii...

| dullcat a răspuns (pentru Holiday):

Nu, va place voua astora vechi sa faceti pe interesantii.Mai exista loc si pentru useri noi, chill. Scrie clar in dex, cine e destept sa citeasca.

| Holiday a răspuns (pentru dullcat):

Mi se rupe ca esti nou, sau vechi. Doar constatam ca bati campii. Daca te incalzeste cu ceva, sunt si unii vechi care mai mereu se afla in situatia asta.

| dullcat a răspuns (pentru Holiday):

Https://depozituldemobilier.ro/......-inaltime/

https://thefamousdesign.ro/......-mobilier/

Vei fi surprins sa aflii ca si altii folosesc adancime/latime.Cand e vorba de ceva serios nu sar toti expertii din lume, dar la o chichita din asta sar.

| Holiday a răspuns (pentru dullcat):

Daca macar ai fi citit ce scrie in primul link trimis de tine, ai fi vazut ca lipseste latimea. adica ai lungime, adancime si inaltime. Adica in loc de latime (cum se foloseste in general), spun lungime, dar nu au si lungime si latime. Una dintre ele, la mobilier e adancimea. Exceptiile sunt cele care ti le-am mai spus de doua ori.
Iar la al doilea link am citit doar inceputul, unde spune despre scaunele de bucatarie, care au inaltime, latime si, ce crezi, adancime.

Tu chiar cochetezi intens cu analfabetismul functional.

| dullcat a răspuns (pentru Holiday):

Doamne cata plictiseala pe capul tau.

,, Pentru o poziție corectă și confortabilă, masa de bucătărie trebuie să aibă o înălțime de 71-75 de cm, iar scaunele, de 45 de cm. Ideal ar fi ca adâncimea/lățimea șezutului scaunelor să fie cuprinsă între 45 și 50 de cm.'' E greu sa citesti mai mult decat inceputul.

In loc sa insulti in locul tau as citi un pic desore matematica din clasele primare, din moment ce nu vrei sa intelegi ca un corp de mobilier e doar un alt corp in spatiu si se pot foarte bine folosi termenii lungime/latime/inaltime.

,, Aceasta figura geometrica este de fapt un corp geometric, pentru ca este in spatiul tridimensional, are trei dimensiuni: lungime, inaltime, latime.'' - https://mquest.ro/home/learnunit?id=94

| Holiday a răspuns (pentru dullcat):

"Ideal ar fi ca adâncimea/lățimea șezutului scaunelor să fie cuprinsă între 45 și 50 de cm.''

Tu chiar nu esti pe treaba ta. Ce dracului e asa de greu de inteles? Scaunul are trei dimensiuni. Inaltimea (recomandat 45cm) Latimea (recomandat 45-50 cm) si adancimea (recomandat tot 45-50cm). Deci exact cum spuneam la inceput, un corp de mobilier are latime, inaltime si adancime. Daca nici dupa ce citesti mai sus nu intelegi, inseamna ca esti complet blank.

"ca un corp de mobilier e doar un alt corp in spatiu si se pot foarte bine folosi termenii lungime/latime/inaltime."

Tu confunzi obiectul cu spatiul pe care il ocupa. In matematica, daca ai un corp paralelipipedic, si il intorci cu 90 de grade, lungimea, sau latimea se transforma in inaltime. La mobila nu. Dimensiunile, lungime, inaltime si adancime, sunt aceleasi, indiferent in ce pozitie pui obiectul de mobilier, si sunt cele valabile in momentul in care obiectul de mobilier e pus in pozitia corecta de lucru. Acelea sunt date in specificatiile tehnice. Cu alte cuvinte, daca pui dulap cu usile in jos, inaltimea lui conform datelor tehnice de fapt e aceeasi ca atunci cand e pus in pozitia de lucru.

| dullcat a răspuns (pentru Holiday):

Tu chiar continui, din nou, o discutie numai de dragul de a contrazice.

Coboara de pe piedestalul ala de superioritate.Aici suntem in Romania si se folosesc cuvintele stabilite in dex.Cara-te in Suedia din moment ce tu te iei dupa Ikea si altii care ucid padurile Romaniei.

| dullcat a răspuns (pentru Holiday):

Nu este gresit, ambele sunt corecte.Pe toate siteurile scrie Lxlxh.Iar op a intrebat la fel, nu a inclus nicaieri termenul de, adancime'.

| Holiday a răspuns:

Latime x inaltime x adancime.

| Holiday a răspuns:

@dullcat5678
Problema Romaniei nu este IKEA, ci analfabetii functional ca tine.